Mesajı Okuyun
Old 14-05-2020, 21:01   #1
Av. Levent Samğar

Varsayılan Salgın Hastalık Sürecinde İnfaz Yakalaması

Merhaba değerli meslektaşlarım

Öncelikle hepinize sağlıklı günler diliyorum.

Soruma gelince; salgın hastalık sürecinde infaz yakalaması ve infaz işlemlerinin nasıl olacağı ile ilgili.

Müvekkil yurtdışında ve hakkında 3 yıldan fazla (6 yıl) kesinleşmiş mahkumiyet hükmü var. (TCK 158 ve 204)

Yeni infaz yasası düzenlemesi sebebiyle ceza infazı için ülkemize gelecek.

Sorularım;

1) Türkiye'ye geldiğinde havalimanında 5275 sayılı İnfaz Yasası'nın 19. maddesinin 2. fıkrası gereğince infaz için yakalama işlemi yapılacak.

Madde metni; "Kasten işlenen suçlarda üç yıl, taksirle işlenen suçlarda ise beş yıldan fazla hapis cezasının infazı için doğrudan yakalama emri çıkarılır."

Türkiye'ye geldiğinde Coronavirus tedbirleri kapsamında 14 gün karantinaya alınacak. Bu 14 günlük karantina süreci infazdan düşülür mü?

Daha kısası; karantinaya alınmadan EVVEL infaz işlemlerine başlanır mı? Karantina sürecinin infaz süresinden düşülmesi gerekmez mi? Yani karantinaya İNFAZ İŞLEMLERİMNDEN SONRA MI ALINIR? Aksi durumda yakalama işlemi yapılmazsa (ki bu kanuna aykırı) karantina sürecinde başında kolluk mu bekleyecek?

2) Aynı müvekkil hakkında devam eden başka bir ceza davasında; Yargıtay bozmasına karşı beyanını almak üzere yakalama emri düzenlendi. Bu yakalama işlemi kesinleşen ceza infaz işleminden sonra mı yapılır? Salgın hastalık döneminde savunma yakalama işlemi için adliyeye götürülür mü? (Çağlayan)

Bu soruların cevaplarını hiçbir yerde bulamadım. Uygulamasını yapan ya da bilgisi olan meslektaşlarımdan yardım rica ediyorum.Tekrar sağlıklı günler dilerim.