Mesajı Okuyun
Old 21-12-2006, 09:55   #4
Av.Orhan

Bu konuda Türkiye Barolar Birliği Yönetim Kurulunun 13/03/2004 tarihli, 3342-5 sayılı kararı var.

Karara göre; " Vekalet yerine geçmek üzere kullanılan yetki belgeleri harca tabi bulunmamaktadır."

Gerekçe;
Alıntı:
"Bu hususu teyit eden diğer bir hukuki açıklama ise 492 Sayılı Harçlar Kanununun yürürlüğe girmesi ile ilgili 06.10.1964 tarihinde yayınlanan I.seri nolu Genel Tebliğin açıklanan bölümünün 5. maddesinde sıralanmış, yapılacak işlem ve bu işlemlerle ilgili tarafın kamu kurumu olması öngörülmüştür.

Harcı doğuran olay yapılan bir kamu hizmetidir.Bu hizmetin harç konusu olabilmesi için ;
a- Ferdin bir kamu müessesesinden faydalanması,
b- Ferde kamu eliyle özel bir menfaatin sağlanması,
c- Kamu idaresinin ferdin bir işiyle uğraşması gerekir.

Harç, fertlerin, özel menfaatlerine ilişkin olarak, kamu müesseseleri ve hizmetlerinden faydalanmaları karşılığında yapılan ödemelerdir. Harcın temel öğesi "masraf karşılama" ve "faydalanma" esasına dayanır.

Yukarıda belirtilen unsurların hiçbirisi yetki belgesinde bulunmadığı gibi Kanunun 56 maddesinde sadece 4.fıkrasındaki işlemlerin harca tabi olduğu belirtilmiş bu işlemlerin dışında kalanlar ise harca tabi tutulmamıştır.

Bu belirlemelerden sonra vekaletname yerine geçmek üzere verilen yetki belgesinin harca tabi bulunmadığı, hiçbir duraksamaya yer bırakmayacak şekilde ortaya çıkmaktadır."

Fakat mahkemeye sunduğumuz yetki belgesi asıl. ( Fotokopisini yada faxı kabul etmeyen hakimler var) Ama kanımca dayanak vekaletname daha önceden dosyaya sunulmamış ve yetki belgesine ek suret olarak sunuluyorsa onun harclandırılması gerekir.

Gerci bu noktada yetki belgesinin eki olarak sunulan vekaletname müstenid niteliğinde olmuyor mu ?

Yetki belgesi kanunla düzenlenmeden önce tevkil ile aldığımız vekaletnameleri dosyaya sunurken sadece bize verilmiş olan vekaleti harçlandırıyor müstenidi vekaleti harclandırmıyorduk. Bu durumda yetki belgesine ek müstenid niteliğinde ki vekaletinde harçlandırılmaması gerekmiyor mu ?

Ben barolar birliğinin yetki belgesine ek vekaletnamenin müstenidat niteliğinde olduğuna dair bir kararı olduğunu duymuş fakat bulamamıştım bu konuda bilgisi olan varsa paylaşırsa memnun olurum.