Mesajı Okuyun
Old 21-10-2006, 09:39   #18
ISIL YILMAZ

Bosanacagim ama karim istemiyor, bahanesi ve Sn.maitreyanin sorusunu soru$ bicimi bu sitenin icerigine uymuyor. Sn.maitreya'nin iliskisini katiyyen yadirgamiyorum ve kinamiyorum, umarim bu zor günlerini atlatir ve mutlu olur. Ama, yasadigi durumun anlatilis bicimi hukuk mantiginin fazlasiyla zorlanmasi olarak geldi bana.

Bu soruyu "hukuken" sormasaydi, daha iyi olurdu. Sn.Ergin, hukuki sinirlar icinde bir cevap verdi. Ancak "sevdigi bir insani kanunlar kaybetmek zorunda kalmak" bunun altyapisina da kanun bir kadini korurken ötekini devre disi birakti diye zorlamak bir tuhaf. Belli ki mesajin sahibinin bir öfke patlamasina tanik olmusuz. Insanlik hali.

Sn.maitreya bize bunu anlatiyor, ama davanin nasil isledigini, dilekceleri, iddia ve savunmayi bilmiyoruz.Bu nedenle ancak Sn.Ergin'in verdigi genel bilgiler verilebilirdi zaten. Sn.maitreya'nin durumu esas olarak Sn.ege'nin cevabini verdigi soruya daha fazla uyuyor. Yani, bu durumun sorusu söyle olabilirdi : Bosanmanin kolaylastirilmasi mümkün mü? ( ki bu hususta sitede güzel bir tartisma olmustu - anlasmali bosanmalarda bosama yetkisi evlendirme memuruna verilse nasil olur -) Ben bu tartismayi ( evlendirme memurunun yetkisi) canlandirmayi rica ediyorum.

Yoksa, Sn.maitreya'ya bu konuda akil vermek ve/veya onu toplumsal yargilarimiza dayanarak mahkum etmek bir hukukcu olarak amacimizi asacaktir. Ne yapacagina en iyi kendisi karar verir. Bu nedenle bu basligin bosanmanin kolaylastirilmasi adi altinda tartismanin sitenin ve hukukcu olarak bizlerin amacina daha uygun oldugunu düsünmek istiyorum.

Saygilar.