Mesajı Okuyun
Old 13-04-2003, 13:29   #15
Av.Fahri ALİMOĞLU

Değerli Meslektaşlarım;
Sayın ÇELİK'in görüşlerine katılıyorum. Avukatlık mesleğinini son çare olarak görmek hatasından uzaklaşmakla işe başlayabilriz. Avukat sayısının sınırlandırılması şeklindeki görüş "dünyanın merkezine kendini koymanın" bir başka şekilde ifade edilmesidir. Sadece daha erken doğduğumuz için yeni mezun olanlara veya mezun olacaklara yer bırakmama hakkına sahip olmadığımızı düşünüyorum. Bu nedenle avukat sayısının sınırlandırılması fikri açıkçası itici geliyor bana.
Ama bunun yanısıra mesleğe daha nitelikli ve donanımlı olarak başlanması gerektiğine inanıyorum. Şu anda yürürlükte bulunan mevzuat ile bunun sağlanması mümkün değil elbette.
Ancak bir şeyi daha gözden kaçırıyormuşuz gibi geliyor bana;
Hukuk Fakültesi mezunlarının tamamen hukukla ilgli meslekler yapması bir zorunlulukmuş gibi algılanıyor. Kişinin eğitimini aldığı alanda çalışması elbette daha doğrudur ancak elzem değildir. Sonuçta üniversite bitirmiş bizlerin hayata sadece bir tek gözlüke bakması da doğru değildir. Kendi adıma ülkemdeki işsizlerin ortaokul veya lise mezunu olmasındansa Üniversite mezunu olmasını yeğ tutarım. Daha somuta inersek lise mezunu bir işsiz olmaktansa Hukuk Fakültesi Mezunu bir işsiz olmayı seçerim.
Selam ve saygılarımla