Mesajı Okuyun
Old 13-05-2013, 11:55   #1
toricelli

Varsayılan 625 sayılı kanun ve öğretmenin haklı feshi

Değerli meslektaşlarım,
Başlıkta ta izah ettiğim gibi 625 sayılı kanuna tabi özel okulda 8 yıldır öğretmenlik yapan bir müvekkilim henüz yürürlüğe girmeyen ön akit konumundaki sözleşmeyi de imzaladıktan sonraki ay evlilik sebebiyle iş akdini feshediyor. İhtarında da feshin okulun bir zarara uğramaması için iyi niyetli olarak yürürlükteki sözleşmenin bittiği sürede gerçekleşeceği belirtiyor.

Okulun cevab-ı ihtarında müvekkilin evlilik sebebiyle iş akdini feshinin mümkün olamayacağı, 625 sayılı kanunun belirli süreli olduğu, belirsiz süreliye cevaz vermediğini, hatta evlilik sebebiyle iş akdinin feshinde haksız olunduğu, henüz yürürlüğe girmemiş akdi fesh edemeyeceğini, orada yazan cezai şartı da talep etme haklarını saklı tutarak kıdem tazminatını ödemeyeceklerini belirtmişlerdir.

3 gündür araştırmama rağmen bir sonuç elde edemedim. Yaptığım araştırma da genelde işverenin haksız feshinde ihbar ve kıdem tazminatına hükmedileceği belirtilirken, işçinin haklı sebeple iş akdini feshinde belirli süreli sözleşme olması hasebiyle kıdeminin ödenip ödenmeyeceği ilişkin ne bir yazı ne de bir içtihat bulabilmiş değilim.

Bu konuda bilgisi olan meslektaşlarımdan yardım istiyorum.
Teşekkürler.