Mesajı Okuyun
Old 27-09-2012, 17:05   #6
Av. Feyza Altun

Alıntı:
Yazan Av.Selin AKSU
Saygıdeğer meslektaşlarım:
İcra iflas hukuku konusunda yeterli bilgi sahibi değilim. Bir yakinimin ricası üzerine ele aldığım olayda işin içinden çıkamadım. Bana yardım etme lütfünu gösterebilirseniz minnettar kalırım.
Müvekkilim şirket, şirketinin %24 hissesini bir başka şirkete devretmek üzere 300bin liraya anlaşıyor. Fakat hisse devrini alan borçlu şirket şuan okadar nakit yok. Size 2 senet verelim. Bir de protokol yapalım diyor. Protolole göre 2 ayrı senet, hisse devri için verilmiş olup, günü geldiği halde senetler ödenmez ise hisse devirlerinin geçersiz olacağı yazıyor. Gün geliyor. Hisseler geçmiş olmasına rağmen senetler ödenmiyor. Biz de bunun üzerine kambiyo senetlerine mahsus haiz yolu ile 2 ayrı takip yaptık. ilk senet için yapılan takibin ödeme emri ellerine geçince, icra hukuk mahkemesine boşvurarak,
Ödeme emrine ve takibe karşı şikayet sunmuş, takibin iptaline karar verilmesini istemişlerdir.
Dayanak olarak da, öncelikle ortada protokol olduğunu,
sonra da kendilerine ödeme emri yanında dayanak belge (senet) fotokopisinin gönderilmediğini söylemişlerdir.
Bu ödeme emri tebliğini yapan icra memurları değil midir? Biz sorumlu tutulabilir miyiz? Rücu hakkımız olacağını düşünmekteyim memurlara karşı doğru mu bu düşüncem?
Bir de son olarak buada icra hukuk mahkemeleri yetkili midir?
İki taraf da tacirdir. Bu incelemenin ticaret mahkemelerinde yapılması gerekmez mi?
Bana yardımcı olursanız en azından bir kısmına çok müteşekkir olurum. Simdiden teşekkür eder saygılarımı sunarım.

Sizin ödeme emri eki olarak kambiyo senedinin fotokopisini göndermeniz gerekiyor. Eğer göndermezseniz ödem eemri iptal edilir.

ikincisi, senetlerin teminat olarak verildiği sözleşmeden anlaşılırsa da ki bu durumda anlaşılır takip iptal edilir. Zira teminat senetlerine takip yapamazsınız