Mesajı Okuyun
Old 01-06-2007, 08:26   #48
Av.EErdem

Yetkinin polis teşkilatında bir çok insan tarafından olumsuz kullanılacağını düşünüyorum. Kolluk gücü sadece polisten oluşmuyor ama en rahat hareket serbestisi sahibi polisler. Bu yetkilerin kötüye kullanılacağını düşünüyorum ve bunu düşünmeme neden bir çok olay görmüş olmam. O nedenle ne ''önleme araması'' yetkisi (rüşvet ve keyfilik anlamında sakıncalı buluyorum), ne de dur ihtarı yapmak kaydıyla ateş edebilmesi yetkisi olmalı. CMK parmak izi alınabilecek durumu düzenlemiş, kanun yapıcılar kendileriyle çelişmekten usanmadılar mı merak ediyorum. Bunun yanında ortada polisin kendi subjektif şüphesiyle insanların aracında yapılan hariç , umuma açık yerlerde, toplu taşıma araçlarında arama yapabilmesi konusunda , kötüye kullanılmadığı takdirde fayda olabileceği düşünülebilir. Ancak, dur emrine rağmen durmayana karşı silah kullanılması hususu çok endişe verici.Kanun yapıcı, bir süre kanun yapmasa, kafasını dinlese ve daha sonra sağlıklı bir şekilde düşünmeye çalışsa güzel olacak. Ne çıkan kanunlar içerik bakımından yeterli, ne de yasa tasarı ve teklifleri hukukçuları memnun edici.