Mesajı Okuyun
Old 22-12-2019, 03:18   #4
Adalet1903

Varsayılan Merhaba

Alıntı:
Yazan Av. Hatun Olguner
Cevap yazdıktan sonra farkettim...dava bitmiş...,bitmeden önce mirasçılar katılma talebinde bulunabilirdi..dava bittikten sonra katılma ve istinaf talebi olmsz
diye düşünüyorum...

Öncelikle değerli görüşleriniz için çok teşekkür ederim üstad.

Vefat eden müvekkilimin müşteki olarak bulunduğu 2 ayrı asliye ceza mahkemesi'nde dosya var . Dosyalardan birinde müvekkilim katılan sıfatı aldıktan sonra vefat etti.

Müvekkilimin müşteki olarak bulunduğu 2 ayrı davanın sanığının ve konusunun aynı olması sebebiyle müvekkilimin katılan sıfatı aldığı mahkeme diğer mahkeme'den dosyayı incelemek üzere istemişti. Biz de bu sebeple şehir dışında olan davanın son celsesine ne de olsa karar çıkmayacak , birleştirme kararı verilecek diye katılmadık .

Ancak mahkeme diğer dosyayla bağlantı olmasına rağmen birleştirme kararı vermeden sanık hakkında beraat kararı verdi .Beraat kararı yokluğumuzda verildiği için istinaf süremizin başlması için bize telbiğ edilmesi gerekiyor. Ancak karar bize tebliğ edilmeden dosyaya uyap üzerinden süre tutum dilekçesi gönderdik . Bu durumda mahkeme'nin müvekkilimin yassal mirasçılarına katılma talebi olup olmadığını sormadan karar vermesi hukuka uygun mudur ? Bu dosyayı istinafa taşımak için ne yapmamız gerekiyor ? yapılan yargılama süresince müvekkilimin yasal mirasçılarının davaya katılma talebinde bulunmaması bu aşamada talepte bulunup dosyayı istinafa taşımamıza engel mi ?

Müvekkilimin katıln sıfatı almadan vefat ettiği diğer dosya'da ise Mahkeme müvekkilimin yasal mirasçılarına davaya katılma talepleri olup olmadığını sormak için tebligat çıkarılmasına karar vererek yeni bir duruşma günü verdi . Müvekkilimin yasal mirasçıları da davaya katılmak istedikleri yönünde dosyaya vekalet sunmamı istediler .

Buradaki asıl sorunumuz beraat kararı verilen dosya'yı istinafa taşımamız bu dakikadan sonra mümkün mü , mümkünse nasıl değerli görüşleriniz için şimdiden çok teşekkür ederim.

Saygılarımla ,