Mesajı Okuyun
Old 19-06-2016, 13:05   #1
avukatbbg

Mutlu Kazadaki kusur oranı ve araç değer kaybı ile ilgili başvuru yapmak veya dava açmak istiyorum. Bunun yolu nasıldır.

İyi günler dileyerek meslektaşlara bir soru yönetmek istiyorum. Gidişli gelişli bir sollama yasağı olan bir cadde de giderken, sola sinyal vererek yavaşladım ve karşıdan gelen arabalar azalınca sola doğru sokağa dönecekken arkamdan gelen bir motor şöfor tarafındaki iki kapının arasına çaptı. Tutanak tuttuk, motorun şoförü dikkatsizliğim sonucu çarptığını kabul etti ve tutanağı imzaladık. Daha sonra sigorta şirketine başvurduk, motorun trafik sigortasından arabayı yaptıracaktım ki tramer komisyon kararaında %50 kusur verdi, komisyon kararı olduğu için itirazda edemedik. Sigorta tahkim komisyonunu aradım kusura itiraza biz bakmıyoruz , biz sedece değer kaybına bakıyoruz dedi. Ama araştırma yapıyorum sigorta tahkim komisyonu kusur oranına da bakar diyo.Şimdi ben asliye hukuk mahkemesinde kusur oranının belirlenmesi(kusursuz olduğum çok açık bence) ve değer kaybı için dava açıcam, arabamda 550-TL lik hasar var.
1- Öncelikle değer kaybı davası açabilmek için hasarlı yeri yaptırmak zorunda mıyım, yaptırmadan dava açabilir miyim?Keşif esnasında hasar gören yerleri görmeleri daha iyi olmaz mı,
2- Kusur oranını mahkeme keşif yaparak belirler mi yoksa evrak üzeriden mi belirler,
3-Aracımda değer kaybı oluşup oluşmadığını nasıl anlayabilirim, dava sonunda araçta değer kaybı yoktur diyebilirler mi, 550-TL lik masraf değer kaybına sebep olur mu, arabanın her iki kapısınıda içeren çizik ve içine çöküklük var, 50-TL dava değeri olarak açsam olur mu,
4-Amacım değer kaybından ziyade kusur oranını değiştirmek ve onu tespit ettirmek...(sulh hukuk mahkemesi ile kusur oranı konusunda tespit yaptırmak istediğimi söyledim biz bakmıyoruz dediler.)
Herkese cevapları için şimdiden teşekkür ediyorum, yardımcı olabilirseniz çok sevinirim