Mesajı Okuyun
Old 08-12-2007, 14:41   #6
Av.Barış

Sy. Mustafa Özcan.Dediklerinize tamamı ile katılıyorum.Yasa çıkmadan önce foruma ve bazı köşe yazarlarına ve çok okunan gazetelerin internet sayfalarına bu görüşlerimi belirttim.Ama bazıları editör tarafından sakıncalı görülerek yayımlanmadı.Bazıları yayınlandı ama beklediğim gibi hiçbir etkisi olmadı.Gazeteci yazarlardanda bu konuya değinen olmadı.
Malesef her yeni mesleğe başlayan diğer insanlar gibi Hakim ve savcı arkadaşlarımızda hatalar yapmaktadırlar.
Ben bu mesleğe başlayalı 1,5 yıl oldu ve itiraf ediyorum benimde hata yaptığım konular oldu.Dediğiniz gibi Hakimler ve savcılar Avukatlıktan gelme olsalar belkide bu hatalar en aza indirgenmiş olacaktır.Fakat toplumumuzun bütün kesimlerinin Avukatlara bakış açısı dar nitelikte olduğu için ülke şartlarında şimdilik bu mümkün görülmemektedir.Meclis kürsüsünde bile sayın kamer genç "dikkatli olun,bazı kötü niyetliler hakim ve savcı olmak için Avukatlık yolunu kullanmak isteyebilirler" şeklinde yersiz iddialarda bulunmuştur.Ve benim her zaman takdir ettiğim bir insan olan Yargıtay onusal başkanı Sayı Sami Selçuk bile bu konuda dikkatli olunması gerektiğini belirtmiştir.Bir zamanlar yargının tepesinde olan aydın bir insan bile bunu düşünebiliyorsa diğer insanların neler düşündüğünü siz tahmin edin.
Avrupa ve bazı hukuk sistemlerinde dediğiniz gibi Hakim ve savcılar Avukatlıktan gelmekdirler.Hakimlerin deneyimli olması,savcılarında uygulamayı öğrenerek gelmeleri gerekmektedir.
Mesleğe daha yeni başlamış olmama rağmen Hakim ve savcı arkadaşlarımızın o kadar çok hatasını gördük ki...
Örnek vermek gerekirse "suç vasfının değişme ihtimali,delil yetersizliği,suçun kanunda tanımlanmamış olması,görev vs" bunlarla sürekli karşılaşıyorum ve her seferinde delil olmadan bir savcı neden dava açar ve mahkeme neden cmk'ya göre iddianamenin iadesi kararını vermez.Ayrıca davayı açan savcının neden duruşmada "yeterli ve inandırıcı delil olmadığından ötürü sanığın beraati kararı verilmesini" ister anlayabilmiş değilim.Madem delil yok dava açma.
Hukuk davasında davacı vekilinin iddiamızı kanıtlayamadık davanın reddine karar verilmesi istemi ne kadar saçma ise bu dediğim şeyde aynı derece saçmadır.Bunun örneklerini arttırmak mümkündür.
Yukarıda anlatmaya çalışmış olduğum şeyler hukukumuzdaki eksikliklerdir.Kimse bu eksiklikleri gidermek için bir çalışma yapmıyor(Yürütme)
Bu kadar önemli bir kanun bile hakimlere dahi sorulmadan 1
haftada çıkabiliyorsa söyleyecek birşey kalmamış demektir.
ve tüm bunlar insanların hukuk sistemine karşı olan güvenini günden güne azaltmaktadır.
saygılar...