Mesajı Okuyun
Old 26-08-2009, 21:37   #3
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı;

Ben de ufak bir ek yapmak istiyorum;

Babanızın davranış biçimi pek sağlıklı gözükmemektedir. Eğer babanızın, aynı çatı altında beraber yaşadığı aile bireyleri varsa ve bu kişilere karşı da yukarıda örnek verdiğiniz biçimde veya daha başka psikolojik ya da fiziki şiddeti mevcutsa, babanızla birlikte yaşayan bu aile bireyinin en yakın aile mahkemesine başvurup babanız için bazı TEDBİR kararlarının alınmasını istemesi mümkündür.

Örneğin, şiddet uygulayan babanın

a) Aile bireylerine karşı şiddete veya korkuya yönelik söz ve davranışlarda bulunmaması,

b) Müşterek evden uzaklaştırılarak bu evin diğer aile bireylerine tahsisi ile bu bireylerin
birlikte ya da ayrı oturmakta olduğu eve veya işyerlerine yaklaşmaması,

c) Aile bireylerinin eşyalarına zarar vermemesi,

ç) Aile bireylerini iletişim araçları ile rahatsız etmemesi,

d) Varsa silah veya benzeri araçlarını genel kolluk kuvvetlerine teslim etmesi,

e) Alkollü veya uyuşturucu herhangi bir madde kullanılmış olarak şiddet mağdurunun yaşamakta olduğu konuta veya işyerine gelmemesi veya bu yerlerde bu maddeleri kullanmaması,

f) Bir sağlık kuruluşuna muayene veya tedavi için başvurması.

Yönetmelik maddesi de (f) bendinde belirtilen tedbir için ayrıntılı düzenleme getirmektedir.
Alıntı:
MADDE 13 – (1) Muayene ve tedavi tedbiri, hâkim tarafından aile içi şiddete maruz kalan aile bireylerinden birisinin korunması için, kusurlu eşin veya diğer aile bireyinin bir sağlık kuruluşunda muayene veya tedavisinin sağlanması amacıyla hükmedilen tedbiri ifade eder.

(2) Hâkim, muayene ve tedavinin sağlanması için şiddet uygulayan kişilerin illerde İl Sağlık Müdürlüğüne, ilçelerde Sağlık Grup Başkanlığına başvurmasını kararında belirtir.

(3) Bu kişiler İl Sağlık Müdürlükleri Ruh Sağlığı Şubelerince veya Sağlık Grup Başkanlıklarınca resmî veya kendi istekleri üzerine özel sağlık kurumlarına sevk edilir. İlgilinin tedaviyi sürdürüp sürdürmediği ve yapılan işlemin sonucu İl Sağlık Müdürlüğü veya Sağlık Grup Başkanlığı tarafından Cumhuriyet Başsavcılığına bildirilir.

Babanızın eğer bir sağlık sorunu var ise ve tedaviye yanaşmıyor ise, yukarıdaki yol göstermeden yararlanabilirsiniz.

Ayrıca doğrudan hukuki yardım almanızın yararınıza olacağını hatırlatırız.

Saygılar.