Mesajı Okuyun
Old 13-04-2008, 18:10   #1
Av.Elif Demiröz

Soru Aidat başlığı altında toplanan paralardan yapılan faydalı ve lüks harcamalar

Sevgili meslektaşlarım,
Forumu taramama rağmen, Kat Mülkiyeti Kanunu ve kiracının borçlarına ilişkin konular tartışılmış olduğunu gördüm. Ancak benim sormak istediğim soru biraz daha nitelik itibarıyla değişiklik göstermekte...

Apartmanda tek kiracı durumunda bulunan müvekkil, oturmaya başladığı günden bu yana ayda 40-YTL aidat ödüyor. İki ay sonra evi boşaltmak talebinde ve aylık kira bedeli 550-YTL... Yönetici ile görüşüp apartman defterini alıyor ve ödemeye mecbur olduğu kapıcı, ısınma, aydınlatma, temizlik gibi bedelleri düştükten sonra, kendisinin de katkıda bulunduğu aidatlarla çelik kapı yapıldığı, görüntülü diafon sistemi takıldığı, garaja özel bakım yapıldığı gibi giderlerle karşılaşıyor. Gayrimenkul değerine değer katan giderlerden ev sahibinin sorumlu olacağı hukuken malumunuz...

Müvekkil, bugüne dek ödediği aidatların 1200-YTL olduğunu ve katılmaya mecbur olduğu tüm giderler çıkarıldıktan sonra fazladan 1000-YTL ödemiş olduğunu belirliyor...
Bu durumda, bu giderlerin AİDAT başlığı altında toplanmış olması müvekkilin talebinin haklılığında sorun yaratır mı ? Kalan iki aylık kira bedelini ödememesi ve giderlere mahsup etmesi neticesinde herhangi bir sorun çıkar mı? Düşündüm, fakat olayın AİDAT başlığı altında olması karmaşa yarattı. Bu konuda görüşlerinizi almak istedim.
Saygı ile...