Mesajı Okuyun
Old 08-01-2014, 13:13   #2
fatihuc

Öncelikle sigorta şirketinin neden ödeme yapmadığı konusunda bilgi vermediğiniz için sigorta şirketine karşı icra takibine geçip geçmeyeceğiniz hususunda sağlıklı bilgi vermek zor gözüküyor.

Ancak sigorta şirketi kusurlu aracın işleteni ve sürücüsü zarardan müştereken ve müteselsilen sorumlu dolayısıyla sigorta şirketi eğer sigortalısının sorumlu olmadığını örneğin kazada kusursuz olduğunu düşünüyorsa bu yönde çıkacak bir karar haliyle tüm tarafları etkileyecektir.

İcra takibinde sigorta şirketinin poliçe limitleriyle sorumlu olduğunu belrtmeniz yeterli olacaktır ancak sigorta şirketi bir eksper gönderip aracın hasarlı haldeki değeri ve onarım bedelini sizin aldığınız bilirkişi raporundan farklı tespit etmiş ise iş davaya intikal ettiğinde tekrar bir bilirkişi incelemesi yapılması muhtemeldir.

Tek bir icra takibinde tüm tarafları göstererek takip yapabilirsiniz isteyeceğiniz meblağ sizin bilirkişi raporunuz esas alınır ise 30.000 TL dir zira taraflar onarım bedelinden değil gerçek zarardan sorumludur.Burada müvekkiliniz benim aracım 33.000 TL ye onarılacak ben onu istiyorum diyemez çünkü 50.000 TL lik aracın hasarlı haldeki değeri 20.000 TL ise bakiye 30.000 TL ile yeniden değer kaybına uğramadan araç sahibi olabilme imkanına sahiptir.

Size tavsiyem sigorta şirketinin ödememe sebebini ve onun eksper raporunu temin edip inceleyerek takibe geçmeniz