Mesajı Okuyun
Old 18-10-2007, 13:38   #9
Ufuk Levent Timurkaynak

Bütün baroların seçiminde başkanların yaptıkları konuşmalarda görülecektir ki;
İnsan Hakları, Ceza Hukuku konularında ağırlıklı konuşmalar toplanmaktadır.

Oysa ki;
Birçok avukatın en fazla yakındığı meseledir icra daireleri. Baroların ya da barolar birliğinin bu konuda birşey yapacağını beklemek hayal kurmaktan öteye gidememektedir. İcra daireleri avukatların yarıdan çoğunun uğradığı yerler olmasına rağmen barolar bu konulara kayıtsız kalmaktadır.

Adalet Vakfı araçlarına bile sesimizi çıkartamadık. Makaslı arabalarla köy yollarında kafamızı tavana vura vura haciz yapıyoruz.

Birgün ........ Adliyesi'nde hacze çıkmak istedim. 10 kadar dosyam vardır. Memur bir günde sadece 5 dosyaya çıkıyoruz dedi. Sebebi de aldıkları yollukları ancak bu kadar haciz karşılıyormuş. Diğer hacizleri yapmak istemediler. Tamam dedim. Vakıf arabası bekleyecekmişiz. Bir hacze gitmiş. gelince onunla çıkacakmışız. Taksiyle gidebileceğimizi söyledim. Olmaz dedi. Başsavcı yasaklamış. Ben de bir dilekçe yazarak başsavcının yanına çıktım. Taksi ile hacze gitmek istediğimi söylediğimde Hayır Vakıf Arabasıyla çıkılacak dedi. Ben de böyle bir yetkisinin olmadığını ve hangi kanuna veya yönetmeliğe göre beni Adliye Sarayı'nın buna zorladığını sordum. O da beni tersleyerek dilekçemi müracaat savcısına vermemi söyledi. Ben müracaat savcısının görev alanına girmediği ve problemimin ....... Adliyesi ile alakalı olduğunu, kendisinin de ....... adliyesi idari amiri olduğunu söyledim. Koridordayken hiç birşey söylemeden içeri girdi. Adalet bakanlığı'na bilgi edinme açısından yazdığım yazının hâlâ cevabını beklemekteyim

Not: Olay Uganda'nın başkenti Adis Ababa kentinde geçmiştir.