Mesajı Okuyun
Old 20-03-2007, 14:49   #12
ad-hoc

İş kanımca yine eğitime dayanıyor.Sayın Persona'nın fikirlerine paralel olarak şöyle bir önerim var: Bu saatten sonra mevcut üniversiteleri kapatmak imkansız, sınav sistemi vs. sıkıntıları da malum yıllardır çözülememekte. O zaman hukuk fakültelerine seçmeli Avukatlık Hukuku dersi konulsun. Avukatlık Hukuku dersini belli kıdem üstünde baronun seçeceği bir avukat versin. Sınav değerlendirmeleri Baroların oluşturduğu kurulca yapılsın. Avukat olmayacak olan arkadaşlar bu dersi baştan seçmeyerek kendi yollarını çizsinler. Fakülteden mezuniyeti müteakip avukat adayları TBB tarafından yapılacak salt avukatlık hukukundan oluşan bir sınava tabi tutulsun ve bu sınavda başarı staja kabul şartı olsun. Fakt burada altını önemle çizmek isterim ki tüm bu müesseselerin sağlıklı çalışması için öncelikle TBB'nin kanun gereği kurmakla yükümlü olduğu staj eğitim merkezlerini ivedilikle kurması gerekmektedir. Birçok ilde halen staj eğitim merkezi yoktur. İstanbul Barosu gibi köklü bir baronun geçmişi düşünüldüğünde Staj Eğitim Merkezi'nin kurulduğu yıl çok ama çok geç kalınmış bir yönetimi akla getirmektedir. Tüm bu hususların sağlıklı çalışmasını sağlarsak kalite artar kanısındayım.Ayrıca İbrahimbey'in 2. önerisi acaba bi oranda tekelleşmeye yol açmaz mı? Ne dersiniz?