Mesajı Okuyun
Old 28-11-2007, 01:53   #1
Av. Salim

Varsayılan İş Kazasında SSK gibi resmi kurumların görevi, yapması gerekenler neler ?

İş kazası geçiren müvekkilim iki tane el parmağını kullanamaz hale geliyor. Olay işveren tarafından iş kazası olarak SSK'ya bildirilip iş kazası tutanağı tutulmuş. SSK hastanesinden müvekkilime 5-6 ay süreyle istirahat raporları veriliyor. Ancak olayın üzerinden 1 seneden fazla zaman geçmesine rağmen SSK tarafından bir türlü olay nedeniyle oluşan işgörmezlik oranı, olaydaki kusur durumu vs. konusunda bir inceleme sonucu geçmedi elimize. Biz işveren aleyhine maddi manevi tazminat davası açtık, mahkeme durumu SSK ya sordu, SSK olayla ilgili maluliyet başvurusu yapılmamıştır gibi bir cevap vermiş. Halbuki müvekkilim durumun incelenmesi ve gerekenin yapılması diye dilekçe de vermişti SSK'ya. Biz de durumu anlayamadık. Olay üzerinden 1 seneden fazla zaman geçmiş, olay hemen SSK'ya aksetmiş, neden bir sonuç yok. Zaten olay SSK nın bilgisi dahilinde, çünkü iş kazası tutanağı ve istirahat raporları var SSK hastanesinin verdiği. Ben olayı anlamayadım. İşveren güçlü bir kurum baskı yapıyor olabilir mi? Bir iş kazası durumunda SSK nın yapması gereken işlem veya incelemeler nelerdir. SSK'dan ne tür taleplerde bulunabiliriz. Ayrıca açtığımız iş kazası nedinyle tazminat davasında mahkeme aracılığıyla SSK'dan neyi istetmeli veya sordurmalıyız. Ayrıca olay nedeniyle başka bir kuruma başvurmamız, inceleme yapılmasını talep etmemiz gerekir mi? Çalışma Bakanlığı falan gibi ? Bize davada faydası olur mu ? Bilgi ve tecrübesi olan arkadaşların cevaplarını bekliyorum, çok teşekkürler.