Mesajı Okuyun
Old 14-10-2011, 15:50   #81
Napoliten

Hemen hemen yazılan tüm yorumları okudum sanırım. Tespitlerime göre tıkandığımız noktalar şunlar.
-Adaleti sağlamak bir hizmet midir?
-Sosyal devlet nedir ne için vardır?
-Neden vergi veririz?

Benim bu konudaki görüşlerim şöyle ;
Öncelikle adalet bir hizmet değil bir gerekliliktir. Hakkını aramak, almak bir hizmet olmamalı. O zaman sağlık ta bir hizmet , eğitim de bir hizmet bunların parasız olmasını isterken neden adalet paralı olsun. Adaletin sağlanması için elbette bir takım masraflar olacak bu masrafların hepimizin verdiği vergiler ile karşılanması gerekir. Unutmayalım ki haklıda haksızda vergi vermekte dolayısıyla kamunun doğal bir parçası olmaktadır. KAmu düzeni devletin güvemcesi altındadır. Bazı değerler para ile ölçülemez. Mesela bir elektrik faturası yada alışveriş faturası hizmet bedelini ödedikten sonra devlete vergi veririz. Neden çeşitli hizmetleri yürütmesi için. Adalette bu hizmetlerden biridir. Devlet her mükelleften vergi aldığına göre haksız kişinin parasını haklılar değil ödediği vergiler karşılar. Adli hizmetlerin bedava olması ile adli hizmetlerin kötü ve israf dahilinde kullanılması farklı konulardır. Bu ikisini karıştırmamak gerekir.