Mesajı Okuyun
Old 25-11-2015, 20:32   #5
İzzet Doğan

Varsayılan Kayyım mı, kayyum mu tartışması

Benim yazımda kanunlar, doktrindeki eski tarihli bilimsel kitaplar ve Türk Dil Kurumunun sözlüğü ile Ferit Develi'nin sözlükleri; yıl, yayın evleri ve sayfa kaynak olarak gösterilmiştir. Dolayısıyla bu nitelikte bir cevapla tartışmak daha doğru olur.
Öte yandan bu konuda 23 kasım 2015 günlü Cumhuriyet Gazetesinde okur temsilcisi Güray Öz'ün bu konuda yazdıklarını da anımsatmak istiyorum. Sayın Öz yazısında :" Neden yanlışta ısrar edildiğini anlamak zor."Herkes böyle kullanıyor, artık galat-ı meşhurdur" deniliyorsa, "galat" ancak bir yanlış kullanımın uzun sürede yerleşmesi yaygınlaşması ile olur, bu durum ise pek yenidir. Yineleyelim; kimi şirketlere, gazetelere atanan kişilere "kayyım" denilir.Hukuki bir terimdir. Kayyum ise Allah'a atfedilen sıfatlardan birisidir. Yok siz eğer, "eh bu kişiler de yetkileri bakımından öyle değil mi" diye mizah yapıyorsanız bilemem. Yanlışın bir anlamı olduğunu ve bunun Cumhuriyet'e yakıştığını sanmıyorum" demektedir. Değerli meslektaşlarıma saygı ile sunarım.