Mesajı Okuyun
Old 12-08-2006, 19:19   #1
Av.Neşet Açıkgöz

Önemli Sağ kalan eş, miras payı haricinde, muris kocanın mirasından KATKI PAYI ALIR MI

MErhaba,

Siteye ilk kez giriş yapmış olmam münasebetiyle, öncelikle herkesi saygı ile selamlarım. Emeği geçenlere teşekkür ederim.

Surum şöyle,

Karı koca 30yıllık ev iken, Koca 2006 da vefat ediyor. Mirasçı olarak, müvekkilimiz olan Eş'ini(kadın), iki kardeşini ve babasını bırakıyor. Miras olarakda üç adet gayrimenkul, araba ve para var.

Mirasçılar muhtemele rızai taksimde anlaşamayacaklarından, TMK 642 gereği Sulh Hukuta Mirasın paylaştırılması davası açılacak ve Müvekkilimiz olan eş, TMk 499 a göre mirasın yarısını alacak. (Veraset ilamı için başvuru yapıldı)

Ancakbiz tüm malların terekeye dahil edilmesini hakkaniyete aykırı buluyoruz. Her ne kadar eşler araında mal ayrılığı rejimi geçerli olsa ve tüm mallar ölen eş adına kayıtlı olsa da, sonuçta bu malaları birlikte kazanmışlar ve edinmişler. Dolayısıyla, sağ kalan eşin mallar üzerindeki hakkını ayrı tutmak ve geriye kalanları mirasçılara pay etmek gerekir diye düşünüyoruz. Zira aksi düşünüldüğünde, sadece ölen eşin malları değil de, sağ kalan eşin malları da mirasçılara paylaştırılmış oluyor ki bu son derece hakkaniyete aykırı.

Ama bu husuta bir yasal düzenleme ve emsal karar bulamadım.

Esasında BOŞANMALARDA, benzer bir uygulama var. (ben görmedim ama meslektaşlarımızdan duydum) Her ne kadar mal ayrılığı rejimi geçerliolsa ve mallar koca üzerine kayıtlı olsa ve bu malların edinilmesinde kadının da katkısı olduğu göz önüne alınarak, kadına da katkı payı veriliyor. Bu da Medeni Kanunun 227. Maddesinde düzenlenmiş. 227 diyor ki' Eşlerden birine ait malın edinilmesinde, korunmasında iyileştirilmesinde diğer eşin katkısı olmuşsa, katkısı oranında alacak hakkı vardır'

Bu maddeyi, mirastada uygulamaya bir engel olmamalı diye düşünüyorum. Yani olayımızda, tüm mallar terekeye dahil edilmemel, her ne kadar mal ayrılığı rejimi geçerli olsa ve tüm mallar ölen eş üzerine kayıtlı olsa da, bu malların kazanılması 30 yıllık birlikte çalıişma sonucu gerçekleştiğinden, eşin maları ayrı tutulmalı ve budan sonra kalan mallar terekeden sayılımalı ve (eş dahil) tüm mirasçılar arasında pay edilmeli. Ya da Eşe yasal miras hakkı haricinde bir de katkı payı verilmeli. Siz ne dersiniz ?

Bu hususta, elinizde yasal düzenleme, içtihat, karar, doktrin görüşü, makale vs. gönderebilirseniz sevinirim.

Sayglıar sunarım.

Av. Neşet Açıkgöz