Mesajı Okuyun
Old 26-06-2009, 14:37   #17
yigit289

Alıntı:
Yazan Raşit Tavus
Sayın Yiğit,

Siz Sayın Prof. Dr. Yavuz Atar'ı ne kadar tanıyorsunuz? Mesela bu sene okulunuzda yapılmış olan panelde Yavuz Atar'ı dinlediniz mi? Ayrıca taslağı incelediğinizi de sanmıyorum. Yavuz Hocamızın koltuk sevdası gibi basit şeylerin peşinde olmayacağını ondan bir sene boyunca ders alan öğrenciler rahatlıkla bilir. 82 Anayasasını sizin üniversitesinizin değerli hocaları yaptı. Her zaman bununla İst. Hukuk öğrencileri övünmüştür. Pekiyi aynı bakış açısını 82 anayasasını yapan hocalarınız için de sergileyebiliyor musunuz? Hukuk fakültesinde ilk senenizden olsa gerek büyük bir laf-ü güzafda bulunmuşsunuz. Belki ben de Yavuz Atar'dan ders almadan önce sizin gibi düşünüyordum ama iktidara yakın olma meselesi olmadığını dersinde daha iyi anladım. Ayrıca taslağın hazırlanış sürecini iyice takip etseydiniz böyle talihsiz açıklamalarda bulunmazdınız. Bir de unutmadan yazımı Sayın Ergun Özbudun'un bir sözüyle noktalamak istiyorum: "CHP de bana bir anayasa taslağı hazırla dese, ben yine aynı ekiple aynı taslağı hazırlardım."

Saygılarımla..

Sayın Tavus, bunun karşılıklı atışma şeklinde olmasını istemezdim ama görünüşe göre öyle olmasını istiyorsunuz. Tabii ki sizin kadar tanımıyorum Prof.Dr.Yavuz Atar'ı.Okulumuzdaki konferansı izledim merak etmeyin.Taslağı da inceledim tabii ki.Birinci sınıf öğrencisi olmam söylediğiniz gibi söylediklerimin boş laf (Laf-u Güzaf) olduğu anlamına gelmiyor.Zannediyorum siz de birinci sınıf öğrencisisiniz.Siz birinci sınıf öğrencisi olarak her şey hakkında yeterince yorum yapabildiğinize göre ben de yapayım müsadenizle.Taslağın hazırlanış sürecini takip edemediğim için üzgünüm ama benim için o dönem daha önem arzeden sorumluluklarım vardı. O anayasa taslağı hazırlanırken ben giremediğiniz İstanbul Hukuk'a girmek için test çözüyordum.
Taslak hazırlandıktan sonra sonucu bütün hukukçular ayağa kalktı hatırlarsanız.Çok beğendiğiniz taslak Prof.Dr.Süheyl Batum,Prof.Dr.İbrahim Kaboğlu gibi hukuk dünyasında önemli Anayasa Hukuku Profesörleri tarafından bir sürü eleştiriye maruz kaldı.Eğer o süreci takip ettiyseniz bu hocalarımız gibi daha bir çok Profesörün aynı şekilde düşündüğünü bilirsiniz.O süreci takip etmenize de gerek yok.Arama motorlarından kısa bir araştırma yaparsanız görebilirsiniz.1982 Anayasası'ndan bahsediyorsunuz.Ben çevremde 1982 Anayasası'nı bizim fakültenin hocalarının hazırlamış olmasıyla övünen kimseyi görmedim ama Konya'dan bakınca öyle görünüyor demekki.1982 Anayasası bir Darbe dönemi anayasasıdır.Ne kadar demokratik olabilir ki.Ülkede terör ve şiddet had safhaya gelmiş ve bozulan devlet otoritesi düzeltilmeye çalışılmıştır.Şimdi size 1982 Anayasası'nın hazırlanış sürecinden bahsetmek istemiyorum, hukuk fakültesi öğrenci olarak bildiğinizi varsayıyorum.
Tabii ki demokratik bir anayasa olamaz.Bazı şeyler demokrasiyle çözülemediğinde ve aylarca Cumhurbaşkanı seçilemediğinde bir ülkede bir takım önlemler alınması yerinde bir karardır.Bu alınan önlemin yapılış şekli konusunda tartışılabilir tabii ki ama o zamanın koşullarını bilmemiz gerekiyor eleştirebilmek için.Anayasa hazırlanış sırasında hocalarımız da baskı altında kalmışlar doğal olarak.Özgür iradeyle yapılan bir Anayasa değil 82 Anayasası.Aynı zamanda beğenmediğiniz gibi algıladığım 82 Anayasası 27 yıldır yaşıyor ve bu gidişle birkaç yıl daha yaşayacak.Ki Anayasanın günümüze gelmesi için yeterince anayasa değişikliği yapıldığına inanıyorum.77den fazla maddesi değişmiş bir anayasaya hala 82 Anayasası nasıl denir onu da size bırakıyorum.Şuanki Anayasa Komisyonu başkanı Prof.Dr.Burhan Kuzu da birkaç yıl öncesine kadar İstanbul Hukuk Fakültesinde Anayasa Hukuku kürsüsünde idi.Ama kendisi bizim okuldan olduğu için hiç övünmedim kendi adıma.Bilmem anlatabildim mi?
Sayın Tavus hukuk fakültesindesiniz, her şeyi daha ayrıntılı ve eleştirel gözle izlemelisiniz.En azından ben şuan böyle yapıyorum size de tavsiye ederim.

Saygılarımla...