Mesajı Okuyun
Old 21-07-2008, 13:38   #9
Dilge

ÖSS'yi yeni atlatmış ve tercih kaygısıyla geceleri gündüzlerine karışan arkadaşlarımız için bir kaç şey de ben yazmak isterim:
Öncelikle Sn. Çağla'nın da dediği gibi kendi isteklerinizi iyi tanımlamaya çalışın, aile ve çevre baskısını minimum düzeyde tutmaya çalışın. Her anne baba çocuğunun "sayısalcı"ysa doktor, "eşit ağırlıkçı"ysa hakim olmasını ister şu ana kadar karşılaştığım tüm ebevynler böyle idi... Ama hukukçu olmak anne-baba pohpohlamasıyla kazanılabilecek bir sıfat değil sevgili arkadaşlar. Bir kere bu bölüme başlarsanız bütün hayatınız boyunca ve hayatınızın her alanında "hukukçu" kimliğinizle ve bakış açınızla yaşamak zorundasınız. Bütün külfetlerini üstleneceksiniz. Acele etmeyin derim! Okulların tanıtım günlerine katılın, internet sitesinden akademik kadroya ders programlarına bakın, özel okulları kesinlikle gözardı etmeyin, artık çok değerli hocalarımız o okullarda yeni hukukçular yetiştirmekte! Hangi şehirde okumak istediğiniz de önemli bence, ben Ankara Üniversitesi'ne çok çok isteyerek kayıt yaptırmıştım. Ama İstanbul'da yaşıyorum şu an ve burada öğrencilik yapmak Ankara'da öğrenci olmaktan çok daha güzelmiş diyorum okuldan da memnun olmasam, "keşke İstanbul'da okusaydım" diyeceğim neredeyse...Çünkü üniversitede eğitim, ailenizden uzaksanız hele, hem okulda hem de dışarıdadır. Şehir de bu nedenle çok çok önemlidir. İstanbul bu bakımdan Ankara'ya göre çok daha eğitici kanımca. Üniversite olarak ise okulumu elbette ve kesinlikle tavsiye ederim! Köklü ve kaliteli Ankara Hukuk Fakültesi yeni dekanımızla birlikte (onun da büyük etkisiyle daha doğrusu) artık çağdaş bir hukuk fakültesi olmayı da başarmıştır.
Tercih aşamasında olan tüm gençlere, o günleri atlatan bir ablanız olarak, kolaylıklar diliyorum...