Mesajı Okuyun
Old 18-07-2007, 16:59   #47
murgan

Alıntı:
Yazan zeynel
Diğer katılımcılar ve Sayın Gürgan'ın bu konudaki yorumlarını merakla izliyorum. Ancak Sayın Gürgan'dan konunun tıbbi yorumunu biraz daha açmasını, steril (yanlış uygulamalar ayrık olmak üzere) şartlarda yapılan sünnetin tıbbi açıdan yarar/zarar hesabını daha ayrıntılı yapmasını rica ediyorum.

Selam ve Saygılar...

Daha önce de belittiğim gibi burada tartışılan konu bir hukuk meselesidir. Konunun tıbbi boyutunu burada tartışmanın kısmen yararı olsa da, tıbbi görüşleri belirtmenin tartışmanın farklı boyutlara taşınmasına vesile olduğunu üzüntü ile izliyorum.
Yine de size yanıt vermemin gerekli olduğunu sanıyorum.
"sünnet" adı ile bilinen girişimin tıbbın yeterince gelişmediği dönemlerde, infeksiyon ve diğer bazı hastalıklara karşı koruyucu bir yöntem olarak kullanılması akılcı idi.
Günümüzde ise böyle bir müdahaleyi yaygın ve istisnasız olarak uygulamayı gerektirecek "endikasyonlar" (=tıbbi gereklilik) oldukça daralmıştır. Antibiyotiklerin çıkması infeksiyonların kontrolü için yeterlidir. Bunun dışındaki tıbbi gerekliliklerde de zaten uygulanmaktadır.
Ne var ki, AIDS benzeri cinsel yolla bulaşan hastalıklar "sünnet"i yeniden bilimsel gündeme taşımıştır. Her ne kadar AIDS cinsel yollar dışında bulaşsa da, AIDSin sünnetli kişilere daha zor bulaştığında dair ciddi bilimsel araştırmalar yayınlanmaktadır.
Ancak henüz cinsel olgunluğa ulaşmamış, AIDS gibi hastalıkları cinsel yoldan almasına -normal koşullarda- imkan olmayan erkek çocukları için böyle bir problem zaten gündemde değildir.
"Sünnet" gibi bir koruyucu önleme gerek duyulacaksa, cinsel olgunluğa ulaşmış erkeklere (Cinsel olgunluk yaşı 18 den küçükse -ki bu bir kaç yıl civarındadır-, bu durum göz önüne alınabilir) durum anlatılarak ve rızaları alınarak bu faydalı girişim uygulanabilir.
Bu durumlar dışında "sünnet"in uygulanması için gerçek bir endikasyon olmadığını söyleyebilirim.
Tabii ki, toplumun bu kadar hassas olduğu bir konuda, bu görüşün kabul edilmesi zor olacaktır. Dogmatik ve bilinçsiz kişiler, hiç gerek olmadığı kadar direnç gösterecek, hukukun üstünlüğünü bir kenara atmada mahzur görmeyeceklerdir.
Sünnetin zararı var mıdır denilirse, erkek cinsel organının cinsel zevk bölgesini koruyan ve "Yaradan"ın bu amaçla yerleştirdiği bir dokuyu kesip atarak bu bölgenin hassasiyetini yitirmesi doğal bir yöntem değildir.
Bunun erkek cinselliğini olumlu olarak etkilemediğini düşünüyorum.
Sünnet olan erkeğin bilinçaltında gelişebilecek kastrasyon kompleksinin ileriki yaşlarda yaratabileceği psikolojik etkilere de dikkati çekmek istiyorum.

saygılarımla