Mesajı Okuyun
Old 14-06-2006, 22:41   #5
Hak Hukuk

Varsayılan Tesbit mi, iptal mı?

İlgi ve emeğiniz için teşekkürler,
Açtığım davaya konu olayda mülkiyet ihtilafı bulunmamaktadır.Trafik kaydı,suç şebekesince sahte tescil belgesi ve F ile G'ye ait kimlik bilgilerini içeren sahte kimlikler ibraz edilmek suretiyle notere düzenlettirilmiş ve bu sahte senedin ibrazıyla sahte G tarafından oluşturulmuştur.Gerçek malik F ve 38.. plakanın adına çkarıldığı gerçek G,Trafik Tescil Şubesine başvurarak, "noter senedi sahtedir;trafik kaydının F'ye geri verilmesi için ne gerekiyorsa yapılsın" demişlerse de,Tescil Şubesi, "Noter senedinin sahte olduğunu resen gözetemeyiz;bir yargı kararı olmadan kaydı kendiliğimizden düzeltemeyiz.Çünkü biz kendiliğimizden değil,noter senedi uyarınca işlem yaptık" demiştir.Bu nedenle trafik kaydının düzeltilmesi,noter senedinin geçersizliğinin tesbiti ile iptaline bağlı olduğundan,idari yargı kararı yerine adli yargı yerinde dava açtık.Burada bana ilginç gelen,trafik kaydının lehine göründüğü G, davacıya hak veriyorum dediği halde,sayın hakimin tedbir talebini reddetmesidir.Davanın taraflarının karşı çıkmadığı,kimsenin hakkını haleldar etmeyen bir tedbir talebi kolaylıkla kabul görmeliydi diye düşünüyorum.