Mesajı Okuyun
Old 05-09-2003, 14:11   #8
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Sayin Karaca,
Tespitte hata oldugunu sanmiyorum, ama bu tespit suclayici bir lisan icermiyor, biliyorum ki farkindasiniz.

Bir ogreti bize yasatilan, sizler buyurken "yapmaniz ve olmaniz" gerekenler listesi, bizler de "yapmamamiz ve olmamamiz " gerekenler listeleriyle buyuduk, yollarimizin yeni yeni ayrilmaya basladigi zamanlarda. Kamplastik farkinda olmadan, kizlar gruplari ile erkekler gruplari turedi. İki cins ayni paydaya ait oldugu halde birbirinden yalitildi. Ha bunu yalnizca erkekler mi yapti? Elbette hayir, ayni soylevleri anneler de vermistir, veriyordur, verecektir. Bir ogreti, bir gelenek/gorenek bu yillardan beri surup giden . ve son yillarda kimimize gulıumseyebilmek yetisini dahi kazandirarak her gecen yil biraz daha kuvvetinden yitiren. ama yasayan surectekilerde izler birakip gecip giden

Hata, insani insan temelinde, cocuk olarak ele alip, devaminda genc vd. olarak yetistirme gayreti gostermeyen, cinselligi tabu olarak gorup , korumak adina yeteneklerini torpuleyen, onunu kesen , ozguveni zedeleyen, korumak adina zarar veren ve adina etik denerek payelenen bugun icin artik icerigi tartisilmaya baslanmis olan genel kabullerde. bu bilincin zaafa ugramaya baslamasi sevindirici evrimlesen toplumda.

dogal sureclere yapilan dogal olmayan her turlu mudahalede ucer beser kez dusunmek lazim.

ben de bir kiz cocugu yetistiriyorum ve onu sadece cocuk gibi buyutmeye calisiyorum. zihnini ayrimcilikla doldurmadan, koruma gudumu kendime saklayarak, ona belli etmemeye calisarak, yol gostermeye calisiyorum. ne kadar guzel oldugunu degil, ne kadar sevimli ve caliskan oldugunu dillendirip onemsetmeye calisiyorum.
mutlu, kendiyle barisik bir "insan" olmasi yolunda caba sarfediyorum. kiz ve erkek kavramini ne kadar cok vurgularsam , bunu o derecede onemseyip, ileride benim de istemeyerek koymaya calisacagim engellemelerde o derece onemli kacis yollari arayip bulacagini da biliyorum

kiz dogduda anmaya calistigim ogretiyi elestirmek, bugun icin toptan reddetmek luksune de sahip kilmiyor cunku bizleri, yavas yavas, adina dejenerasyon dedigimiz bugun gormek istemediklerimizin yasanmamasi adina.. tepeden inerek degil, altyapiyi , insani saglam kilarak

isimiz zor ve yolumuz uzun
hepimiz icin zor oldugu ve olacagi da kesin