Mesajı Okuyun
Old 21-05-2007, 16:30   #6
Av. Asena

Selamlar..

Daha hukukçu olmaya yeni başlayan birinin büyük bir heyecanla avukatlık bürosunda staj gibi bir çalışma yapmasını çok da mantıklı görmüyorum. Kanaatimce bu heyecanı çabuk tüketilmemeli. Zira işin içine girince anlaşılacaktır ki avukatlık bilgi gerektiriyor. 1.-2. sınıf hukuk öğrencisinde de bu bilgi mevcut değil. 3. Sınıfta hukuk usulü ve ceza özel görülmeden, hele de 4. sınıf dersi olan icra hukuku okunmadan bu iş olmaz. Anlamsız kalır. Uygulama ancak bilgi (teori) üzerine geldiğinde anlaşılır olmaktadır. Hele ki her konunun mutlaka ve mutlaka icraya dayandığını düşünürsek Ticaret hukuku, kıymetli evrak hukuku görmeden avukat yanında staj gibi bir çalışma verimli olmak yerine kafa karıştıracaktır.

Buna mukabil mezuniyet akabinde avukatlık mesleğini seçersen zaten stajını yapmak zorunda kalacaksın. Hem de stajını yapacağın Baro'ya göre değişen staj eğitimlerin olacak. (Her Baro yapıyor mu bilmiyorum.)Bu eğitimler sırasında da işleyişi öğretecek üstadlar olacak ve anılarını, yaşanan sıkıntıları, mesleğimizin güzel yanlarını anlatarak sizi mesleğe hazırlayacaklar. Şimdiden staj yapman, avukat yanı çalışman sana çok şey kazandırmayacaktır. Stajyer arkadaşlarla, yaşadıkları sorunları konuşmanı öneririm öncelikle. Senin durumun bir stajyer avukattan farklı. Senden avukatın beklentisi çok olmadığı gibi sana mesleği öğretme zorunluluğu da olmayacak. Oysa ki avukatın, yanında staj yapan avukat adayına mesleği öğretme, hukuk etiğini verme ve sair zorunlulukları var. [Bu durum Avukatlık Kanunundan kaynaklanmaktadır.]

Diyeceğim, zamanın varken sadece teoriyi öğren. 2 sene sonrasında değişecek içtihadı,işleyişi ve sair şeyleri şimdiden öğrenmek gerekli değil. Bu birşey kazandırmaz. Ama dersen uygulamayı öğrenmek istiyorum diye, önerim öncelikle teori kısmını öğrenmen yönündedir. Kaldı ki sadece avukatlık bürosunda çalışmak, mahkemelerin işleyişini ya da icra müdürlükleri ve diğer kalemler ile savcılıklardaki sirkülasyonu görmek ve anlamak değildir. Neyin neden olduğunu teori ile algılayabilirsin.

Ancak denemekten de çekinme. Bir üstad ile bu konuyu konuşabilir ve nasıl yapılırsa faydalı olacağını öğrenebilirsin. Buna rağmen benim önerim yine de bilgi olmadan avukatlık bürosuna başlamamandır.