Mesajı Okuyun
Old 30-05-2012, 15:52   #10
A.Doğan

Alıntı:
Yazan Av.Yasemin Akyol
Sayın Doğan, Öncelikle geçmiş olsun, gerçekten bu tür insanlara ne demek ne yapmak lazım bilemiyorum, daha doğrusu yazmasam daha iyi olur.

Avukatın haksız, kötü niyetli ve kanuna aykırı davrandığı kesin, avukatlık kanunu 172 işinize yarayacaktır ancak şu an acaba haksız fiil hükümlerine müracaat edilebilir mi? şeklinde bir soru aklıma geldi.
Şöyle ki;
1. kanun gereği diğer avukatın sizin yazılı onayınızı almadan dosyaya vekalet sunması açıkça hukuka aykırı bir eylem,
2. Bu eylemle siz maddi bir zarar görmüşsünüz,
3. Eylemle zarar arasında uygun illiyet bağı var.

Bence haksız fiilin şartları oluştuğundan diğer avukatın bu haksız eylemi nedeniyle uğradığınız maddi zararı tazmin ettirebilirsiniz.

Teşekkürler.
Hemen hemen aynı fikirdeyiz. Haksız fiilden dolayı meslektaşımı da Avukatlık Kanununun 165. maddesine göre müvekkilime ve karşı tarafa karşı açacağım davada hasım göstermeyi düşündüğümü dün ilk başta dile getirsem de, bazı meslektaşlarım ''Sakın bu yola başvurma, red yersin, ona ödül olur, 10.000 TL vekalet ücreti ödersin'' deyince arada kaldım.

Böyle bir olayla umarım karşılaşan olmamıştır, genelde azilname gönderip bu tür yollara başvuruyorlar ama böylesine gözükara işlem yapıldığını duymadım, görmedim...

Hala çözüm bulamadım...