Mesajı Okuyun
Old 18-10-2012, 11:00   #9
akyol

Başlığı takip eden herkese merhaba,

Avukatlık stajının 9. ayını tamamlamış ve avukat olmayı küçük yaşlarda kafasına koymuş meslektaş adayınız olarak utana sıkıla da olsa mesleğin eski değerini kaybettiğini ve hemen hemen her taze meslektaşın bu pişmanlık duyguları içerisinde olduğunu ifade etmek isterim.

Ne yazık ki yapacağımız mesleği bu şartlar altında tanıma fırsatı bulmuş olmamız bizi, beni gerçekten çok üzüyor. İçinde bulunduğumuz ekonomik durumlar emin olun daha mesleğe başlamadan içimizdeki umut ışığını kırıyor. Bu söylediklerim kesinlikle mesleği para kazanma aracı olarak gördüğümü düşündürmesin. Şöyleki;

Hukuk Fakültesi mezunu ve avukatlık ruhsatnamesine sahip bir avukat olarak mesleğe başlayabilmek istiyorsanız,bir de bunu benim gibi ailenizi yük altına sokmadan kendi başınıza yapmaya çabaladıysanız işiniz gerçekten çok zor. Sadece bu aşamaya gelebilmek için hayata zaten borç içerisinde atılmanız gerekiyor. Düşlediğiniz hayaller, kariyer planları sizin için imkansız olmasa bile gittikçe uzaklaşıyor. Okurken başbakanlıktan aldığınız harç ve krediler (ki gün itibariyle 11.000 küsur civarındadır) ensenizde beklemektedir. 2 yıl tanınan vade de 1 yıl zaten stajınızı idame ettireceğinizden birikim gibi bir lüksünüz yoktur. Staj dönemi boyunca eğer icra takibi ve el ayak işlerini görüp kapı kapı koşmak istemiyorsanız seçeceğiniz avukat benim de yaptığım gibi ücretle bağımlı bir stajyerlik yerine size zaman tanıyan yeni şeyler öğrenme, okuyup araştırma lüksünü bırakan bir avukatın yanı olmalıdır. Böylesi bir durumda avukatlık staj kredisi başvurusu yapmadan meslekle tanışmanız düşünülemez. Kaldı ki staj döneminde yeni harcamalar mesleğe uygun giyim kuşam, aktivite ve sosyal bir takım buluşmalar maddiyat gerektiriyor.(Staj kredisi günümüz için aylık 500 TL olup 6000TL borç demektir.)
Yaklaşan staj bitimi ve ruhsatname alımı da açıkçası şu aralar beni sıklıkla düşündürüyor. Onun da maliyeti öğrendiğim kadarıyla 1800- 2000 TL civarında bir miktar tutacakmış. Kısacası durumu ekonomik yönden değerlendirecek olursak, Ne yazık ki herkes için olmasa bile benim için yeterince yüksek bir meblağ olan 20.000 TL civarın bir borç içerisinde bulunarak mesleğe başlayacağım.( Okul hayatı boyunca yaptığım masraflar ve yaşadığım zorlukları olaya dahil etmiyorum bile

Askerlikte staj bitiminden sonra yapılmayı bekliyor. Şimdi 20.000 TL borçla elimde diploma ve ruhsatname ile kalakalacağım aklıma geliyor ve bunca zamanda geriye dönüp neler başarılabilirdi diye düşünmeden edemiyorum.