Mesajı Okuyun
Old 22-03-2010, 20:23   #6
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Av.Selda Çamoğlu
Sayın Meslektaşlarım
Forum içinde arama yapmama rağmen sorumun cevabını bulamadım.
İcra takibinden sonra açtığım bin menfi tespit davasında Hakim , icra veznesine yatan paranın teminat karşılığı alacaklı tarafa ödenmemesi yönündeki talebimi "dosya kapsamı ve delil durumuna göre " reddeti.İ.İ.K.m.72-3 Hakime bu şekilde bir takdir hakkı verir mi, red gerekçesi açıkça davanın esası hakkında da görüşünü belirtmek değil midir...Yasanın bu maddesinin Hakime böyle bir takdir yetkisi verdiğini düşünmüyorum ancak itirazımın da sonuç doğuracğını sanmıyorum.Çünkü aynı Hakim daha önce de aynı şekilde talebimi reddetmiş ve itirazımı da nazara almamıştı.Bu konudaki görüşlerinizi paylaşırsanız sevinirim.

Hakimin takdir yetkisi kesinlikle var. Ancak normal koşullarda yerleşik uygulamaya göre yasaya uygun teminat alındıktan sonra tedbir kararı verilmesi gerekmektedir.

Şöyle düşünelim: Varsayalım ki çek, ciro yoluyla bir bankaya geçmiş olsun ve banka icra takibi yapmış bulunsun. Bankaya karşı Menfi tespit davası açılmış ve TTK.599. maddeye uygun şekilde 3. kişi konumundaki bankanın "kötü niyetini" ispata yarar somut bir delil ve iddia yoksa, davanın banka bakımından reddi neredeyse baştan belliyse hakimin teminat yatırılsa bile tedbir kararı vermemesi gerekir (Diye düşünüyorum). Tabi ki sizin davanız böyle olmayabilir.