Mesajı Okuyun
Old 25-05-2012, 16:52   #1
Av.Muhammet Aydın

Varsayılan Artık İFADEDEN ÖNCEDE DOSYAYI İNCELEYEMİYORUZ;

Bu gün (25.05.2012 başımdan geçen olay) önce yargısal metni ekliyorum;
T.C. YARGITAY 15.Ceza Dairesi Esas: 2011/10088 Karar: 2011/5760 Karar Tarihi: 25.10.2011 sayılı ilamı gereği;"Belirtilen yasal düzenlemeler ile dosya kapsamı birlikte değerlendirildiğinde, genel olarak soruşturma evresinin gizli olduğu, şüpheli müdafii ya da katılan, suçtan zarar gören veya malen sorumlu kişi vekili olan avukatın soruşturmanın amacını tehlikeye düşürmemek kaydıyla soruşturma evrakını inceleyebileceği, ancak bunun için de avukatın müdafii veya vekil olduğuna dair görevlendirme yazısı veya vekaletname ibraz etmesi gerektiği, vekaletname ya da görevlendirme yazısı olmadan sadece mahkemelerdeki dava dosyaları ile icra dairelerindeki takip dosyalarının incelenebileceği, soruşturma dosyalarının ise incelenemeyeceği gözetilmeden, inceleme talebinin reddine dair .... Cumhuriyet Başsavcılığı kararına karşı itirazın kabulüne ilişkin karara yönelik itirazın reddine karar verilmesinde isabet görülmediğinden 5271 Sayılı CMK. nun 309. maddesi uyarınca anılan kararın bozulması lüzumu kanun yararına bozma talebine dayanılarak ihbar olunmuştur." bu karar gereği bir ırza geçme dosyası için müvekkilin oğlunun ifadesine katılmak amacı ile gittiğim c.savcısına dosyayı inceleyebilirmiyim(şikayetçinin şikayetini öğrenebilmek bağlamında)c.savcısı bana bu kararı göstererek dosyaya bakamayacağımı,sadece ifadede hazır bulunabileceğimi belirtmiştir.Bense kendine dosyayı bilmeden nasıl savunma yapabiliriz savcı bey demişsemde hatta sanığı çağırın şifaen beyan etsin avukatı olduğumu demişsemde noterden vekaletsiz veya görevlendirme yazısı olmadan dosyayı gösteremem demiştir. bUNU ÜZERİNE BENDE OZAMAN SANIK DOSYADAN FOTOKOPİ ALACAK DİYEREK SANIĞI ÇAĞIRIP dilekçeyi orada yazarak fotokopisini aldım BARO ODASINDA 30 DK GENİŞ GENİŞ İNCELEDİM VE SONRA İFADEYE İNDİK,Konuyla ilgisi yok ama ifade sonrası sanık salındı.Şimdi bizler bu kara gereği vekaletimiz yoksa ve Baroca görevlendirilmemişsek ifadeden önce dosyay bakamayacakmıyız. çözüm nedir görüşlerinize sunulur...