Mesajı Okuyun
Old 09-07-2009, 11:18   #31
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Şu sözler o anlama gelmiyor mu:

Siz de benim bu anlama gelecek bir cümlemi yazarsanız ben size müteşekkir olacağım. Soruyu ben sormuşum.

Saim Bey de cevaplamış.

Yani son sorunuzun muhatabı, Saim Bey olmalıydı.

Sayın Ergin,

Benim yazdıklarım yukarıda duruyor ve maksatsız her hukukçunun anlayabileceği içeriktedir.

Sayın Alper bey ipotekle yükümlü olan bir taşınmazı satın alan müvekkilinin, devam eden icra takibi neticesinde satış ihalesine girerse, teminat istenip istenmeyeceğini sormuş.

Ben ise, öncelikle ipotekle yükümlü taşınmazı alan kişinin ipotek borçlusu durumuna düşebileceğini, ona takibin yöneltilebileceğini ve bu durumda da takip borçlusu durumuna düşecek olan yeni malikin, borçlu sıfatıyla ihaleye girip giremeyeceğinin öncelikle tartışılması gerekeceğini, kaldı ki bildiğim kadarıyla yargıtaya göre de borçlunun hukuki yararı olmayacağı gerekçesiyle satışa giremeyeceğine ilişkin kararların bulunduğunu yazdım. Diğer yandan satışa gireceğini kabul ettiğimiz varsayımda da teminatsız girebilmesinin mümkün olamayacağını söyledim.

Siz birden bire; benim takip borçlusu olabileceğine yönelik cevabımı alıntılayarak aynen;

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Malik ipotek borçlusu olmamaktadır. Sadece ipotek olduğunu bile bile taşınmazı satın almaktadır.

dediniz.

Bu cevabınızda da ısrar ettiniz. Yani dediniz ki, ipotekle yükümlü taşınmazı satın alan yeni malik takibe dahil edilemez, ve/veya onun hakkında takip borçlusu sıfatıyla işlem yapılamaz.

Ben de bu iddianızı çürütmek için hem yeni malikin taşınmaz yükümlülüklerinden kendiliğinden mesul olacağına dair MK. hükmünü yazdım hem de moda mod görüş içeren Talih Uyar'ın görüşlerini ekledim.

Siz bu defa inatla;

Alıntı:
Yazan Av.Suat ergin
İcra emri de gönderecek mi?

diye sordunuz...!!!

Sayın Hades de bu inatçı tutumunuz karşısında "yeni malike icra emri gönderilmesini doğru bulan..." yargıtay kararını da ekledi.

Böylece soru yeterince aydınlatıldı.

Ben hiç bir yerde, takibin asıl borçlusu değişir, yerine yeni malik geçer!!! DEMEDİM!!!!

Demeyeceğim de eklediğim Doktrinal alıntılar kapsamıyla da apaçık ortadadır.

Saygılarımla.

Not: Bu mesajın bazı cümleleri, sert eleştiriler içerdiği kanaatine vardığım için tarafımdan, kendi isteğimle değiştirilmiş veya silinmiştir.