Mesajı Okuyun
Old 17-02-2011, 16:25   #2
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan avarzu
Herkese iyi çalışmalar dileyerek bu gün duruşmada yaşadığım bir durumu paylaşmak istiyorum. Asliye hukuk mahkemesinde tazminat davası açtım önceki celsede alınan ara karar doğrultusunda taleplerimi içerir dilekçemi 14.12.2010 tarihinde mahkemesine sunulmak üzere aynı adliyenin başka bir hakimi aynı zamanda eşim olan hakime sadece havale ettirdim. oda mecbur kaldığım içindi. Aynı gün adliyede 3 hakim var ikisi duruşmada ve son gün.beklemeyip dilekçeyi sunduktan sonra bugünkü duruşmada dosyada eşim olan hakimin sadece havale yaptığı dilekçe bulunduğundan karşı taraf avukatı, reddi hakim talebinde bulundu ve ayrıca dilekçenin yok hükmünde sayılmasını talep etti. Av. Kan. 13. maddesinde yer alan ‘Bir hakim veya Cumhuriyet Savcısının eşi, sebep veya nesep itibariyle usul ve füruundan veya ikinci dereceye kadar (bu derece dahil) hısımlarından olan avukat, o hakim veya Cumhuriyet Savcısının baktığı dava ve işlerde avukatlık edemez. Hakimin sadece dilekçeyi havale etmesi bu madde kapsamında değerlendirilebilirmi? Yanıt yazan meslektaşlara şimdiden teşekkürler.

Zannımca, havale etmek, davaya bakmak cümlesinden değildir. Saygılar.