Mesajı Okuyun
Old 01-02-2011, 17:18   #16
av.kadirpolat

Alıntı:
Yazan Av.Habibe YILMAZ KAYAR
Merhaba

Çocuğun babasının soyadını almasının tek yolu soybağı ilişkisinin kuurlmasıdır.Babalığın tespiti soybağını kuran bir ilişki de değildir.

Bu tespit kararına dayanarak da soyadı değişikliği talebi yasal dayanaktan uzaktır.Yasanın öngörmediği sonucu tespit davası ile elde etmek bence mümkün değildir .

Bu durumda doğrudan haklı sebeple soyadı değişikliği talepli olarak Asliye Hukuk Mahkemesinde dava açmak tek seçenek olarak görünüyor.

Sayın Habibe hanım,

Benim tespitten kastımın sonucu olarak nüfusa tescil talebim de oldu. Bu anlamda bildiğimiz normal tespitlerden farklı bir durum olduğunu belirtmek isterim.

kaldı ki sizin belirttiğiniz sayadı değişikliği, kişinin mirascılık sıfatına ne gibi bir katkısı olacak, doğrusu anlamadım.

Sayın meslektaşımız, aslında soyadının yanısıra, baba ismi var ama "hangi kişi bu kişi" nin çözümüne varmak istiyor.

Bu anlamda sadece soyadı değişikliği çözüm olmayacak.

Benim gördüğüm davada, 3 kardeş babalarının nüfusuna kaydedilmiş, anne "ayşe" olarak belirtilmişti. Ayşe'nin mirascıları bekar ve çoucksuz göründüğünden, kendi kardeşlerine mirası kalmıştı.

Ben, ayşe'nin "o ayşe" olduğunun tespitini yaptırdım.

Bunu yaparkende, nüfusu ve ayşenin nüfusta mirascısı olan kişileri davalı gösterdim.

Davam kabul edildi ve ayşe'nin "o ayşe" olduğunun tespiti ile nüfusa bu şekilde şerh düşülmesine karar verildi.

Bu hali ile veraset ilamı hazırlanırken, mahkemenin vermiş olduğu kararın önüne kimse geçemiyor.

Sadece soyad değişikliği, avukat yağmur hanımın talebine cevap verecek durumda değil. Zaten sayadı değişikliği bu noktada basit bir dava ile çözülebilecek nitelikte.