Mesajı Okuyun
Old 21-12-2010, 15:50   #2
Av.Nevra Öksüz

Alıntı:
Yazan tolga doğan
Herkese iyi çalışmalar..

Bir müvekkilimin kardeşi için Sulh Hukuk Mahkemesi'nden vasi tayini talebinde bulunduk. Henüz duruşma yapılmadı, ancak müvekkilimiz şu anda bu talebinden vazgeçmek istiyor. Vasi tayini talebimizden vazgeçmek mümkün mü? Yoksa mahkeme vasi atanmasının gerekip gerekmediğini resen araştırıp bir karar mı verir. Şimdiden ilgilenen herkese çok teşekkür ederim

Sayın tolga doğan,

Vasi tayini talebinizin sebebini bilemiyorum; lakin örn: 4721 S.K. m.404'te küçüklük ile ilgili (...Görevlerini yaparlarken vesayeti gerektiren böyle bir halin varlığını öğrenen nüfus memurları, idari makamlar, noterler ve mahkemeler, bu durumu hemen yetkili vesayet makamına bildirmek zorundadırlar.); m.405'te akıl hastalığı ve akıl zayıflığı ile ilgili (...Görevlerini yaparlarken vesayet altına alınmayı gerekli kılan bir durumun varlığını öğrenen idari makamlar, noterler ve mahkemeler, bu durumu hemen yetkili vesayet makamına bildirmek zorundadırlar.); m.406'da savurganlık, alkol veya uyuşturucu madde bağımlılığı, kötü yaşama tarzı, kötü yönetim ile ilgili (... her ergin kısıtlanır.) ve m.407'deki özgürlüğü bağlayıcı ceza ile ilgili (...cezayı yerine getirmekle görevli makam, böyle bir hükümlünün cezasını çekmeye başladığını, kendisine vasi atanmak üzere hemen yetkili vesayet makamına bildirmekle yükümlüdür.) düzenlemeler, feragate engeldir (diye düşünüyorum ).

Saygılar...