Mesajı Okuyun
Old 09-10-2008, 20:46   #15
Av.Ömer KAVİLİ

Alıntı:
Yazan Av. Hakan EREN
Sorunun kaynağını buldum:
Anayasa Mahkemesi!

Evet, bir avuç "hukukçu"nun aklını karıştıran, "yahu ben neden müvekkilim ile yan yana oturamıyorum, kulağına savunmayla ilgili ya da o an aklıma gelen komik bir fıkrayı fısıldayamıyorum" gibi garip fikirler gelmesinin nedeni Anayasa Mahkemesi'dir.

Çünkü bu Anayasa Mahkemesi, Yüce Divan sıfatı ile yargılama yaparken (-ki malum, ünlü / politik kişilerdir sanıkları) salon ve oturma düzeni hakkındaki görüntüleri akşam haberlerinde izleyen bazı "hukukçu"ların kafası karışmakta...

Kafa karıştıran görüntü özetle şöyle :
Mahkeme heyetinin tam çapraz karşısında yan yana oturan katılan ve vekilleri, diğer çapraz karşısında oturan sanık ve müdafiileri... Onlar da yan yana. Yargıtay C.Başsavcısı, kürsüden gayrı bir yerde (Bu ayrı bir konu hiç girmeyelim)

Görüntüde mutlak bir eşitlik ve denge...

Oysa ki güzel yurdumuzun, diğer ceza mahkemelerindeki oturma düzeni hepimizce bilinen malum tablo... İşte hatayı yapan (çoğunluk hata yapmadığına göre) bence Anayasa Mahkemesi.

Oysa ki, Anayasa Mahkemesi alsa iddia makamını kürsüye, tam yanı başına, ve sanıkla müdafii arasına en az beş metre mesafe koysa, hele bir de ikisinin arasına sıra sıra görevli dizse, ne güzel kimsenin aklı karışmayacak, Sayın Kavili ya da Sayın Ergin gibi hukukçular da mahkemelere olur olmaz talepler ileri sürmeyecek. Böylece düzen, eski tas eski hamam olarak güzelce devam edecek...

Sayın avukatım Hakan EREN,

Bu gidişle bazı "ezberler bozulacak" görünüyor. AYM'ndeki oturma düzeni görüntüyü kurtarıyor.

Darısı diğer hukukçu meslektaşların başına.

Ömer KAVİLİ