Mesajı Okuyun
Old 05-07-2010, 18:07   #8
Av.Hülya Büyükoğlu

Ben de çalışma hayatına 657 Say.Kanuna tabi (Emekli Sandığı) başlayanlardanım. Sonrasında SSK (SGK) na tabi emekli oldum. Benim bildiğim kadarıyla ; Anayasa Mahkemesi’nin verdiği 5 Haziran 2009 da Resmi Gazete’de yayımlanan 5.2.2009 tarih ve E. 2005/40, K. 2009/17 sayılı karar ile “Son defa T.C. Emekli Sandığına tabi görevlerden emekliye ayrılan ve ...” ibaresi Anayasa’ya aykırı bulunarak iptal edildi. 2829 Sayılı kanunun 12. Maddesinin birinci fıkrasının iptal kararından sonraki şekline göre; “kendilerine bu kanunun 8. Maddesi uyarınca birleştirilen hizmet süreleri üzerinden aylık bağlananlara T.C. Emekli Sandığı’na tabi daire, kuruluş ve ortaklıklarda prim veya kesenek ödemek suretiyle geçen sürelerin toplamı üzerinden , 5434 Sayılı T.C. Emekli Sandığı Kanunu hükümlerine göre emekli ikramiyesi” ödenmesi gerekmektedir.
Ben SGK na Emekli Sandığı'na tabi çalışma sürelerime ilişkin tazminatın faiziyle birlikte ödenmesi için 21 Haz.2010 da dilekçe verdim. Reddedilirse idare mahkemesinde dava açacağım. Sonucu hakkında sizleri bilgilendiririm.

İyi çalışmalar.