Mesajı Okuyun
Old 18-02-2003, 12:40   #2
acekin

Merhaba;

Sayın Admin sadece Eminönü Karakolu değil tüm karakollar ve savcılıklar telefon çalınma işi ile ciddi anlamda ilgilenmektedirler ve adliyelerde bazı savcıların nerde ise tek işi çalıntı telefonlarla ilgili yazışmalar yapmak olmuştur.

Benzer bir olay benim başıma geldi. Trukcell Kredi kartı ile bedava bir cep telefonu ve bir de Turkcell kart aldım. Kendime ait cep telefonum olduğu için hattı kardeşime verdim. O da bir telefoncuya gidiyor ve orada gördüğü bir telefonu satın almadan önce kartı takıp telefonun çalışıp çalışmadığını kontrol ediyor. Ancak telefon iyi çalışmadığı için almaktan vaz geçiyor.

Aradan 6 ay geçtikten sonra karakoldan bir polis memuru bana gelerek savcılık tarafından gönderilen müzekkereyi bana tebliğ ediyor! Hepinizin tahmin edeceği gibi müzekkerede bir hususla ilgili görüşmek üzere savcılığa müracaatım isteniyordu. Dikkatimi çeken tek hususu ev adresimin yazılı olması idi.

Savcılığa gittiğimde konunun çalıntı bir cep telefonundan benim kartım ile görüşme yapılması olduğunu öğrendim! Hangi tarihte kaç saniye görüşme yapıldığı da Turkcel tarafından savcılığa bildirilmişti! Ben telefonun kardeşim tarafından kullanıldığını bildirdim ve bir sonraki gün kardeşimle birlikte tekrar savcının yanına gittik. Olay savcıya izah edildi. Çalıntı olduğu bildirilen telefonu satmak isteyen telefoncunun, ünvanı ve adresi savcılığa tarafımızdan bildirildi. Daha sonra nasıl bir gelişme olduğunu bilmiyorum. Yalnız savcı ile görüşmek için beklerken bizden önce savcı ile görüşen kişinin cep telefonunu savcılıkta bırakarak ayrıldığına şahit oldum!

Ben savcıya bu işlerle neden kendilerinin vakit kaybettiğini yazışmaları neden karakolların yapmadığını sordum. Cevaben bu işleri karakollar yapamaz onun için biz yapıyoruz dedi.

Kısacası çalınan telefon çalın kişi tarafından şayet atılmadı ise yani hala kullanılmakta ise karakol veya savcılığa şikayette bulunulması halinde mutlaka bulunmaktadır. Yeterki konu karakol veya savcılığa intikal etsin. Bir avukat arkadaşım da kaybettiği telefonu aynı yöntemle (6 ay sonra) savcılıktan teslim almıştır.

Saygılarımla.