Mesajı Okuyun
Old 11-05-2010, 16:18   #102
orhan oğuz

Varsayılan bu ayağa kalkma meselesi artık savunma ile iddia arasında güç savaşına dönüştü.

Karabük Sulh Ceza Mahkemesinde 10 mayıs 2010 tarihinde zorunlu müdafii olarak girdiğim duruşmada ayağa kalkmadan konuşacağımı beyan etttiğimde hakim tarafından tutunağa geçirilerek , bu durumun 5271 sayılı CMK 203/1 m. Duruşma teamül ve usulleri arasında sanık veya müdahil ve vekillerinin veya tarafların ayağa kalkarak beyanda bulunması ve ya kısa kararı ayakta dinlemesi şeklinde bir hükmün söz konusu olmadığını , bu durumun duruşmanın işleyiş ve yürümesine engel teşkil etmediğini temülün kural olarak uygulanamayacağını , bu konuda CMK 231/4 fıkrada yalnızca hükmün ayakta dinleneceği hükmünün yazılı olduğunu , ayrıca mahkeme saygı ile hükümlerin CMK da düzenlendiğini , ayakta dinlenmesi gereken durumların özel olarak yazılı bulunduğunu beyan ettim.

Buna rağmen hakim bu durumun CMK 203 maddesi gereği duruşma düzeninin bozduğumu gerekçe göstererek dışarı çıkmamı istedi. bende beni dışarı çıkartamazsınız bu anayasal suçtur , anayasanın 6 ve 11 maddeliren aykırıdır. dedim. ancak hakim ben öyle düşünüyorum isterseniz itiraz edin diyerek dışarı çıkmamı talep etti. ancak tabi ki çıkmadım. polis çağırmakla tehdt etti. yinede çıkmadım. arka sıraya geçtim oturdum. direncimi görünce vazgeçti. arkada oturabilirsiniz mantığı yaptı göüya, verdiği kararda duruşma salonundan çıkartılmama dedi ancak arkaya geçince baktı olmayacak geri adım atmak zorunda kaldı. bende dedim tutanağı değiştirmeyin burada bekliyorum. gerçekten de tutanağı değiştirmedi ve aynen çıkardı.

Bende şu anda ilgili verileri toplayarak adalet bakanlığına ve asliye ceza mahkemesine şikayet ve itirazlarımı hazırlıyorum. Ancak Asliye Ceza mahkemesinde iki gün önce hakimin eşi olan savcı ile de bir tartışma yaşamıştık. orada hakim ısrarcı olmamasına rağmen savcı inanılmaz hararetli konuşmuştu. İki gün sonra tartıştığımız savcı bey eşi olan hakime hanımı hazırlamış beni bekliyordu . Ancak asliye ceza mahkemesi de aynı görüşte olduğundan buraya itiraz zaten anlamsız olacak galiba .

Lakin hakim birde yeni müdafii tayini için baroya yazı yazılmasına karar verdi. Ben bu avukatı beğenmiyorum , bu dik duruyo daha pasif bir avukat gönderin (!) der gibi. Şimdi karabük barosu ne yapacak bekliyoruz. ancak benim düşüncem adalet bakanlığına münferit müracaatım pek bir sonuç getirmezse hakimler daha da coşacak ve artık bizi falakayamı yatırırlar bilmiyorum doğrusu. Bu konuda tüm melektaşların katkısını talep ediyorum her türlü desteğinize ihtiyacımız var. belge , karar. bakanlığa yazılmış 1000 imzalı bir diekçe dikkate alınır gibime geliyor. ne dersiniz . Kim haklı ortaya çıksın artık diyorum . aleyhimize olmaz inşaallah.