Mesajı Okuyun
Old 05-05-2016, 14:55   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,
1-Aile konutu yaşamak için seçilen konuttur.Bu konuttan geçici olarak ayrılmak-haftanın bazı günleri çocuk bakmak için şehre gitmek de dahil- konutun aile konutu niteliğini ortadan kaldırmaz.

2-Kiralık konut da aile konutu olabilir.Fakat bu durumda tapuya aile konutu şerhi vermek mümkün değildir.Kiralık konut kontratı babanızın üzerine ise ve kontratı feshederse anneniz kiraya verene bildirimde bulunarak kira kontratının tarafı haline gelme hakkına sahiptir.

3-Eğer Aile konutu şehirdeki konut ise (bu ev aile konutu olarak seçilmiş ise ve burası kirada veya başkasının ikametine tahsis edilmemiş ise)ve tapusu babanız adına kayıtlı ise anneniz muhtardan alacağı evraklarla tapuya başvurduğunda elbette Aile Konutu Şerhi verilmesini isteyebilir.

4-Boşanma ile beraber açılacak mal rejimi davasında annenizin dikiş dikerek elde ettiği gelir ile bu taşınmazın edinilmesine yapmış olduğu somut katkı kanıtlanabilirse katkı oranında alacak hakkı kararı verilebilir.

5-Boşanma halinde ,babanız kusurlu bulunacak olur ise,anneniz boşanma sebebi ile zedelenen menfaatlerini (eşin desteğinden ve sigortasından ve mirastan yoksun kalma sebebi ile) maddi, kişilik haklarına yapılan haksız saldırı sebebi ile manevi tazminat talep edebilir.

6-Mali durumu elverişli olmayanlar için barodan avukat atanmasını talep etmek olanaklıdır.

TBB.Adli yardım Yönetmeliğinin Adli Yardımın Yapılışı başlığındaki düzenleme şöyledir:

Alıntı:
Madde 6 — a) Adli yardım isteminin kabulü halinde, durum bir tutanakla tespit edilir. İstem sahibinden, işin sonunda maddi bir yarar elde etmesi halinde, avukata ödenen para ile elde edilecek maddi yararın %5'ini baroya ödeyeceğine; adli yardım isteminin haksız olduğunun sonradan anlaşılması halinde, görevlendirilen avukata ödenen ücretin iki katı ve yapılmış masrafları yasal faizleri ile geri vereceğine ilişkin taahhütname alınır.