Mesajı Okuyun
Old 27-03-2013, 21:51   #10
hızır hafiye

Alıntı:
Yazan suskun_juliette
Bir de sıkça o bölgeden polis almak durumundaysak, haciz sonrasında 20-30 TL polislere vermek zorunluluğumuz varmış gibi bize burun kıvıranlar oluyor.

Polislere burun kıvırmamaları için 30 lira veren avukatın iç sesi;
‘’İyi ki taksiciye 20 lira ödeyip 65 liralık fatura almışım yoksa 30 lira cepten gidecekti.’’
Alıntı:
Yazan Av.Veyis AYDIN
yanımızda gelen polis (polis amcalar, nedense hep emekliliği yaklaşmış göbekli polisler hacizlerde görevlendiriliyor) ya dışarıda sigara içiyor ya da şoför ile muhabbet ediyor.

Hep aynı tip polislerin görevlendirilmesi durumundan kıllanan cevval avukat bir an için kalp gözüyle emniyette görevlendirilmelerin nasıl yapıldığını görür;
Polis merkez amirliğinde stajyer avukatın katılacağı haciz işlemi için ivedi toplantı yapılır. Toplantı salonunun kapısına siyah zemin üzerine kırmızı yazıyla çok gizli toplantı tabelası asılır ve iki polis kapı önünde çapraz bekler.
- efendim gene aynı stajyer avukat polis talep etmiş.
- gene mi? Neyse, emekliliği yaklaşmış göbekli sigara tiryakisi sohbeti seven birini görevlendirin.
- ama efendim tüm bu özellikleri barındıran tek kişi var Niyazi oda izinde. Şu an diğer 3 özelliği olan ama şoförlerle sohbeti sevmeyen Bahattin var onu göndersek.
- kesinlikle olmaz, Niyazi gidecek o kadar.
Alıntı:
Yazan Av.Veyis AYDIN
Şimdiye kadar hiç haciz esnasında yanıma polis memuru alma ihtiyacı duymadım bu şimdiden sonra da ihtiyaç duymayacağım anlamına gelmez ama diğer avukatlara eşlik eden polisler açısından şimdiye kadar işini ciddiye alan bir kişiyede raslamadım.

Siz zaten yanınıza polis memuru alamazsınız. İcra müdürlüğü talep eder.emniyet görevlendirme yapar.İcra müdürü veya memuru sizi yanına alır haciz alanına getirir. Haciz işleminden sorumlu icra müdürü yada memurudur. Haciz işleminde polislerin görevi sadece avukatların değil haciz işleminin güvenliğini sağlamaktır.
http://www.adaletbiz.com/gundem/avuk...rdi-h8402.html

Madem herkes her meslek hakkında tespit yapabiliyor bende avukatlık mesleği hakkında acizane şu tespitimi paylaşmak istiyorum.

Malumunuz şu an 81 ilimizde üniversite mevcut ve toplamda da 170 civarında hukuk fakültesi var. Bu fakülte mezunlarından hakim ve savcı ile diğer kamu avukatlığını vs. çıkartırsak sayıları küçümsenmeyecek bir serbest avukatlar ordusu var. Ve bu ordunun arasından sıyrılıp isim yapabilmek çok zor.
http://forum.memurlar.net/konu/260290/
ayrıca avukatlık yasası gereği reklam yasağından dolayı avukatların tek reklam alanlarının aldıkları davalar olduğundan kaybedilen davaların telafisi zor kötü reklam olarak görmelerinden dolayı davayı kazanmak için her yol mubahtır anlayışını getirmekte.
http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=56442
konuyla bağıntılarsak avukatlarımızın bastıramadıkları iş bitirici cengaver avukat olma istekleri iş işi getirir mantığıyla alacaklının gözüne gireyim derken borçlunun gözünü çıkarma güdüsü maalesef ki bu tarz olaylara mahal vermektedir.

Avukatlarımız özellikle icra gibi karşı tarafla deplasmanda oldukları ortamlarda olaya biraz daha psikolojik yaklaşmalıdırlar. özellikle evden yapılacak hacizlerde. Ev sahibi bunun manevi değeri var dediğinde ben anlamam alırım denmemelidir. Eşdeğer farklı eşyalara yönelinmelidir. Ayrıca maalesef ki yukarıda saydığım nedenlerden oluşan rekabet ortamı avukatlarımızı agresifleştirmekte
örneğin icra davasını alabilmek için alacaklıya ;
-donuna kadar alırım
-ben donunu da alırım
- ben ölmüş babasının mezardaki altın dişini de alırım
gibi taahhütlere girilmesine neden olmaktadır.
Sonuç olarak hepimizin insan olduğunun ve oynanan rollerin bu gerçeği değiştirmeyeceğinin bilincinde olarak bu tarz herkesin okuyabildiği ama sadece üye girişi olanların yazabildiği forum sitelerinde en azından savunma hakkına saygı göstererek kurumları töhmet altında bırakacak genelleme tarzı yorumlardan kaçınılarak sorunun tespiti ve çözüm yolları üzerine akılcı ve uygulanabilir tespitlerde bulunmanın daha doğru olacağı kanaatindeyim
herkese saygılar