Mesajı Okuyun
Old 08-04-2007, 02:02   #33
Hak Hukuk

Sayın “Nefise”nin yukarıda bütün ayrıntılarıyla konuyu aydınlatması karşısında, tekrar da olsa, şunları belirtmek istiyorum:
l-“Özel şirkette kadrolu çalışmak” diye bir kavram yoktur.Kadrolu olmak sadece, kamu kurumlarında çalışmakla alakalı bir husustur.Olayımızdaki durum “Özel hukuk tüzel kişilerinin(yani şirketin)…sürekli avukatlığı”ndan ibarettir(Avukatlık Kanunu m.l2/c)
2-Avukatlar ne şekilde çalışırlarsa çalışsınlar, Bağkur’a prim ödeyemezler.Avukatlık mesleğini icra eden biri, (emekli değilse) mutlaka SSK’ya prim ödemek zorundadır:Bu prim ya topluluk sigortası primidir;ya da (özel şirketin SÜREKLİ AVUKATLIĞInda olduğu gibi(1136 s.K.m.12/c) hizmet akdi nedeniyle ödenecek normal ssk primidir.
Özel şirketlerin sürekli avukatlığını yapanlar,isterlerse Şirkete SSK’ya hizmet akdine dayalı beyanname verdirerek işçi sigortasından primlerini ödetirler;isterlerse topluluk sigortasından primlerini kendileri öderler.Bunu önleyen yasal bir hükmün varlığından haberdar değilim.Uygulama bu şekildedir.Yukarıda da yazıldı, Baroya kayıtlı olmadan herhangi bir şekilde özel hukuk tüzel kişilerinin (şirketin veya gerçek kişinin) avukatlığını yapmak, avukatlık sıfat ve yetkilerini kullanmak mümkün değildir.Baroya kayıtlı olan her avukat ise, vergi dairesine kaydolmak zorundadır.Ancak hangi vergileri ödemekle mükelleftir veya mesela bazen uygulanan “Hayat standardı” esası karşısında ne yapılır onu ben de bilmiyorum.Konumuz da bu değil zaten.