Mesajı Okuyun
Old 11-02-2011, 22:54   #36
Gemici

Alıntı:
Yazan Arif Aydın
Kes Kopyala Yapıştır uygulamasını yaşlı avukatlar pek kullanmıyorlar. Bundan dolayı onları tebrik ediyorum. Her dilekçesi ayrı bir tat veriyor.

Alıntı:
Yazan Arif Aydın
Yaşlı avukat ifademden kastım 40-50 yıl boyunca daktilo kullanmış üstatlarımızı kastediyorum. Yani teknolojiyi kullanmayan veya kullanmak istemeyen avukatlarımız vardır. Bilgisayarı sadece daktilo niyetine kullanan avukatlarımızı kastediyorum.

Sayın Arif Aydın,

1. ben hangi meslekten olursa olsun, çağın ve teknik ilerlemenin gerisinde kalmış olan, yeni teknolojilere açık olmayan, ister teorik isterse pratik yönden kendisini yenileyemeyen, hangi gerekçe ile olursa olsun, eskiye bağlı kalan kişilerin tebrik edilecek yönlerinin olmadığı düşüncesindeyim. Bir avukatın daktilo veya bilgisayar kullanması onun iyi veya kötü avukat olduğu anlamına gelemiyeceği gibi, çabloncu olup olmadığı anlamına da gelmez. Şablonculuk kullanılan araçta değil, o aracı kullanan kafadadır.
2. Yaşlı avukat, genç avukat ikilemesi iyi avukat, kötü avukat özelliğinin belirleyicisi olamıyacağı gibi, 'kes kopyala yapıştır'cı şabloncu avukat ve araştırıcı, kendisine özgü üslubu olan, konuşurken ye yazarken hukukçu mantığını kullanan, araştırıcı ruhu olan avukat farkının da belirleyicisi olamaz.
3. 'kes kopyala yapıştır' türünden kolajcı avukat, benim düşünceme göre hem genç avukattan, hem de yaşlı avukattan çıkar.
4. Kolajcı ve 'kes kopyala yapıştır'cı avukat hem daktilo ile yazanından, hem de bilgisayar kullananından çıkar. Birinde yarım veya bir saat süren kolajlama, diğerinde en fazla on dakika sürse bile. Önemli olan kullanılan teknik araç değil, yapılan iştir. Teknik araç sadece ve sadece işi kolaylaştırır.
5. Hukuki kavramlar yapıları gereği kalıplaşmış ve şablonlaşmışlardır. Şablonculuk hukuka yabancı bir durum değildir. Hukuki bir ifade yerine oturmak zorundadır; Bir kavramı yanlış olarak kullanırsanız ve tam olarak yerine oturtmasanız, kurduğunuz bina ayakta durmaz.
6. Önemli olan hukukun kendi şablonlarını ve kalıplarını uydukları boşluğa veya gediğe oturtmaktır. Hukukun kendi şablonları en başta yasalardaki kavramlardır.
7. Hukukun kendi şablon ve kalıplarını nereye yerleştireceğinizi tam olarak bilmeseniz, başkalarının sizin binanıza uymayan kalıplarını alıp uyuyor düşüncesi ile kendi binanızda kullanırsanız, kurduğunuz bina ya karşı taraftan, ya da hakim veya savcı tarafından darmadağın edilir.
8. Hiçbir hukukçu şablon ve kalıp kullanmadan hukukçuluk yapamaz; şablon ve kalıp kullanmadan bir olayı anlatacak olanlar edebiyatçılardır, hukukçular, mimarlar, mühendisler değil. Bir mühendisi veya mimarı diğerlerinden ayıran kullandığı ölçü aletleri veya yaptığı hesaplamalar değil, bu ölçü aletleri ve hesaplar ile kendi binasını meydana getirmesi, kendi tarzını geliştirmesidir.

Saygılarımla