Mesajı Okuyun
Old 14-04-2014, 16:31   #17
advocare

Önemli Başka alternatifler...

Hukuk mezununun yapacağı tek iş avukatlık değildir saygıdeğer meslektaşım, yukarıda belirtildiği gibi uzmanlık müfettişlik gibi kamuda çok saygı gören, ilk yılında 3250 tl maaşla başlayan meslekler var. Evet bu mesleklere önce kpss süreci daha sonra kurumun yazılı sınavı , kurumun mülakatı ile giriliyor, mülakat var diye hemen ürkmeyin, bu sene VDK 400 adet ''Hukuk Fakültesi'' mezunu vergi müfettişi almak için ilan yaptı, kadronun iki katı olan 800 kişi mülakata çağırılacaktı , peki yazılı sınava kaç kişi başvurdu? sadece 535 kişi... bunlardan 350 civarı yazılıyı geçti mülakata kaldı ve yaklaşık 250 kişi yapılan mülakat sonucunda vergi müfettiş yard. olmaya hak kazandı, mülakattaki referans olayına gelirsek, hiçbir üst kademe tanıdığı olmayıp, yazın Anadolu'da ailesine yardım için tarlada çalışan arkadaşım bile,(küçümsemek için söylemiyorum torpilinin olmadığını vurgulamaya çalışıyorum) mülakatı geçti şu an atama bekliyor. O yüzden biraz da kendi gözümüzü açmalıyız bu sınava 1000 kişi başvurmuş olsaydı Maliye Bakanlığı 250 kişi yerine 400 kişilik kadroyu doldururdu. Gel gelel,m vergi müfettişlerinin özlük haklarına kendileri 3250 tl maaşın yanı sıra teftişe çıktıkları aylarda, aylık 2400 tl otel parası, 1560 tl de harcırah alıyorlar, çoğu müfettiş eğe bekarsa teftişe çıktığı aylarda 1560 tl harcırahı ile idare edip maaşına dokunmadan birikim yapıyor, bu özlük haklarını bu paraları özel sektörde anca y.lisans yapmış 2-3 dil bilen avukatlar alabilir ancak, o yüzden bu güzel kadroları atlamayalım arkadaşlar, biz ilk 5000'deki adamlar bu kadrolara bakmadığımız için 15000'deki iibfliler giriyorlar ve nerdeyse işçi avukatların yüzde 90'ının hayatları boyunca göremeyecekleri maaşları ilk yıllarından itibaren almaya başlıyorlar bilgilerinize...