Mesajı Okuyun
Old 06-08-2014, 12:33   #11
k.karatas

Alıntı:
Yazan olgu
Hesap işletim ücreti 4077 sayılı yasa döneminde genel mahkemelerin görevli olduğu yönünde içtihatlar vardı, gerekçesi ise bu bir bankacılık işlemidir, bankacılık işlemleri ise 4077 sayılı yasada sayılmadığından Tüketici mahkemeleri ve hakem heyetleri görevli değildir.

Ancak 6502 sayılı yeni yasada bankacılık işlemi de tüketici işlemi kapsamında sayılmıştır.
Hesap işletim ücretinin yasallığına gelirsek,
banka size bir hesap açıyor, paranızı garanti altında tutuyor, istediğiniz an istediğiniz para çekme makinasından çekmenizi, pos makinalarından alışveriş yapmanıza imkan sağlıyor, yani bir işlemler için bir yatırım yapıp masraf yapıyor.
Bazı meslektaşlar bankada parayı işletiyor diye hemen karşı çıkıyor ancak bankanın hesapta bulunan 200-300 TL yi işletmesinden sağladığı menfaat, yaptığı harcamaların yanında devede kulak kalır bence.

Ben makul ölçüde olur ve ne kadar masraf alacağını tüketiciye bildirir, tüketici de bu bildirime karşın hesabını kapatmayıp banka ile ilişkisini devam ettiriyorsa almasında engel görmüyorum.

benim rahatsızlığımın sebebi de tam olarak budur. banka vergi dairesimidir, icra dairesimidir de benim hesabımdan benim rızam hilafında para çekebiliyor. bu kanunda bankaların kullanması adına açık bırakılan ve hatta son düzenlemede ki atıf neticesinde bddk'nin insafına terk edilmiş bir açıklık, eksikliktir.