Mesajı Okuyun
Old 05-08-2014, 17:36   #4
k.karatas

bizzat benim hesabımdan 94 TL kesinti yapmışlar. başlığı gördüğüme sevinmedim desem yalan olur. çünkü 2 saattir araştırıp neticeye ulaşamadığım husus şu;

bir dilekçe yazdım elbette banka şubesine hitaben dilekçemde ancak dilekçemde merkez noktasının neresi olacağını açıkçası kestiremedim. yeni tüketici yasası 6502 nin 4. maddesinin 3.fıkrası şöle demekte;

Tüketiciden; kendisine sunulan mal veya hizmet kapsamında haklı olarak yapılmasını beklediği ve sözleşmeyi düzenleyenin yasal yükümlülükleri arasında yer alan edimler ile sözleşmeyi düzenleyenin kendi menfaati doğrultusunda yapmış olduğu masraflar için ek bir bedel talep edilemez. Bankalar, tüketici kredisi veren finansal kuruluşlar ve kart çıkaran kuruluşlar tarafından tüketiciye sunulan ürün veya hizmetlerde ise tüketiciden faiz dışında alınacak her türlü ücret, komisyon ve masraf türleri ile bunlara ilişkin usul ve esaslar Bakanlığın görüşü alınarak bu Kanunun ruhuna uygun olarak ve tüketiciyi koruyacak şekilde Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından belirlenir.

bende bu doğrultuda faiz hariç yapılan tüm kesintilerin geriye dönük 10 yılı kapsar biçimde hesabıma iade edilmesi dedim.

ancak takıldığım nokta şu ki; bddk'nın vadesiz hesaplardan işletim ücreti alınabileceğine dair bir tebliği olduğuna dair bazı haberler var fakat bulamadım.

Tüketici kanunu bddk'ya atıf yapmış ancak, bddk bir düzenleme yaptımı yapmadı mı internet sitelerinde birşey bulamadım ben.

bilgisi olan meslektaşım varsa yasal dayanak aşamasında bizi bilgilendirirse sevinirim.