Mesajı Okuyun
Old 24-09-2009, 10:45   #12
Adli Tip

Alıntı:
Yazan glayor
Benim düşüncem şu; işçiye işe başlasada başlamasada en fazla 4 aya kadar olan ücret ve diğer hakları ödenecek. Ayrıca işe başlatmama tarihi fesih tarihi kabul edilecek ve kıdem bu tarihe kadar hesaplanacak. Ve mahkemeden işçinin kıdemine göre bir tazminat miktarı belirlemesi istenecek.(en az 4 en fazla 8 aylık ücret tutarında).yani sizinde söylediğiniz gibi aynı amaca hizmet ediyor kıdem tazminatı ile.
Ayrıca ihbar tazminatı ödenmesine gerek kalmayacak çünkü zaten 4 aylık ücret işçiye ödenecek. yani işçi boş kaldığı sürenin ücretini temin edebilecek. Bu durumda ödenmesi gerekenler en çok 4 aylık ücret ve diğer hakları + iş güvencesi tazminatı olacak. Ben ancak bu şekilde yorumlayabiliyorum. Ve bu yorumumu sizin eleştirilerinize sunuyorum.

Sayın glayor;

Belirttiğiniz noktada yoruma açık bir yan yok. Çünkü halen yürürlükteki yasa maddedeleri buna müsaade etmiyor.

Nasıl ki, ihbar tazminatı ile kıdem tazminatı ayrıysa, nasıl ki yıllık izin ücreti ile fazla mesai ücreti farklıysa, ve hatta nasıl ki maddi tazminatla menevi tazminat biribirinden farklıysa, iş güvencesi tazminatı ve boşta geçen süre ücreti de diğer işçilik alacaklarından ayrı ve bağımsızdır. Her birine hak kazanma şartları ayrıdır. Birinin ödenmesi, diğerinin ödenmemesini gerektirmez. Çünkü birbirlerine ikame şeyler değildirler.

1475 sayılı İş Kanununun 14. maddesinde belirtilen şartlar oluşmuşsa, işçi kıdem tazminatına hak kazanır.
4857 sayılı İş Kanununun 17. maddesinde belirtilen şartlar oluşmuşsa, (yani 24 ve 25. maddede düzenlenen haklı fesih sebepleri oluşmamışken işveren tarafından derhal fesih yapılmışsa) işçi ihbar tazminatına hak kazanır.

İşçi iş güvencesi kapsamındaysa ve işe iade davası açıp kazanırsa, bunlara ilaveten -yine- şartları oluşmuşsa (yani işçi işe davet edilmemiş, ya da davet edilmiş de işçi işe başlamak istediği halde işveren tarafından işe başlatılmamışsa) 4 aylık boşta geçen süre ücreti ve 4 ila 8 aylık ücret tutarında olabilen işe başlatmama tazminatına hak kazanır.

Saygılar,