Mesajı Okuyun
Old 20-02-2007, 04:34   #54
SNOW

Varsayılan Eşitlik mi?

Birinin bir diğeriyle eşit olmaya çalışması. Ben neden onun ile eşit değilim diye yakınması ilginç bir durum. Bir basketbolcunun ben hakemle eşit olmak istiyorum ara sıra bizim takım lehine faul çalmak isterim deyivermesi ilginç bir istek. Bir futbolcunun ben de hakem ile eşit olmak istiyorum, rakip takımın on numaralı futbolcusuna kırmızı kart göstermek istiyorum demesi çok ama çok ilginç. Hadi biz eşit olsak iyi de ya karşı taraf hakemle eşit olursa? o zaman yandık. Biz avukat olarak müvekkillerimizin haklarını savunuyoruz. Bu hak en ideal nasıl savunuluyorsa öyle savunulmalıdır. Sen üzerine düşeni yap müvekkilinin haklarını en iyi şekilde savun, eğer hüküm verme makamı hakim kendi üzerine düşeni yapmazsa, gereksiz ve haksız yere sana kötü davranırsa bu davranışına karşı baş vuracağın yollar var o yollara baş vurursun. Yanlış karar verirse yine baş vuracağın yollar belli ülkemizde kanun yolları var.
İddia ve savunma makamında olanlarla yargılama ve hüküm verme makamında olanlar arasında eşitlik olmalı diye bir çıkarım yapılmaya neden çalışılır ki? Herkes kendi üzerine düşen görevi layıkıyla yapar. yapmayan ise bunun müeyyidesine katlanır.
Ortaçağda bir ara papazlar Hz. İsa'ya vahiy getiren melek erkek mi dişi mi diye tartışmışlar. Çok ama çok ilginç bir tartışma. Artık cevap bulunca nereye ulaşacaklarsa orasını bilemiyorum. Saygılar.