Mesajı Okuyun
Old 13-02-2007, 17:09   #45
ISIL YILMAZ

Ben bu konuyu çok beğendim, merakla da izliyorum yazılanları. Aslında, bu mesele çok açılımlara gebe, arzdan talepten çıkarılacak pek çok sonuç olması muhtemel.

Yazarda ve kitabın adında hatam varsa düzeltin, sanırım Elias Canetti'nin Kitle ve İktidar adlı kitabında şöyle birşeyler anlatılıyordu : Oturma biçimleri, iktidarın göstergesi sayılır.

Buradan bazı sonuçlar çıkarmak istiyorum : Daha yüksekte oturan daha muktedir olur, o zaman. ( "Yüksek"te olmanın diğer hayvanlar karşısında insanın, iki ayağı üzerinde dikilebilmesi ile ilgili olduğuna dair ya bu kitapta ya da başka yazılarda bazı şeyler okuduğumu da hatırlıyorum. )

Hakim ve savcıların , avukatlar karşısında oturma düzenine baktığımızda eşitsiz bir şekil görüyoruz. ( Bu eşitsizliğin hakim ve savcıların temsil ettiği ulus/millet/kamu adına dava takip etme/karar verme halinden kaynaklandığını iddia edenler olabilir, tabii. ) Ancak benim geldiğim nokta şu : Sizden "yüksekte" oturan bir kişinin bu irtifa nedeniyle başının dönmesi kolay da olabilir. ( Makamdan bahsetmiyorum, zira makamın tansiyonu olmaz, başı dönmez. ) Ondan sonra size bana rica edemezsin de der, bacak bacak üstüne atma da... Sn.Dikici, ya bu başlıkta ya da bununla bağlantılı saygı makamı ile ilgili başlıkta, katıldığım bir söz söylemiş, iş insanda bitiyor diye.

Bu tür konular insanda bitiyor gerçekten de. Ama, konuyu "bitiren", neyin ne olduğunun, özellikle saygının biçimsellikle değerlendirilmesinin ne kadar sınırlayıcı olduğunun bilincinde bir insan olacak herhalde.

Saygılar.