Mesajı Okuyun
Old 10-02-2007, 13:48   #39
Av. Arzu Erkol Dursun

sayın odabaş;
öncelikle yorumunuz için teşekkürler.
aslında hakimde,savcıda,avukatta aynı olgunun parçası;adalet..
kişisel egolar,astlık üstlük konusunu aşılmaz sorun haline getirenler olmasa sanırım çok daha kolay yol alınır.
sayın dikici ve ona katılanlarda haklılar ama bizim amacımızda ''kesinlikle bu soruna çözüm bulmaktır'' değil.
en azından bildiklerimizi,gördüklerimizi paylaşmak ve bu sorunlarla karşılaşan yeni meslektaşlarımız varsa (bende yeni bir meslektaşım,her ne kadar daha birebir kendim karşılaşmasamda) sadece onların başına gelmediğini bir çok üstad niteliğindeki meslektaşımızın bile hala böyle sorunlarla karşılaştığını göstermek bir nebze olsun onlara iç rahatlığı verir,çünkü insanlar yalnız olmadıklarını bildiklerinde daha güvende hisseder.
evet bu bir sorundur ve konuşarak çözümü pek mümkün olamayacak bir konudur,ama olsun,demekki ne kadar çok bu dertten müzdarip meslektaşımız varmışki oldukça çok yazılıyor konu hakkında..
ben isterdimki gördüğüm o yargılamayı her açıdan çok güzel yürüten hakimlerden ve iletişimi güçlü anlayışlı savcılardan azınlıkta olmasın,çoğunluk olsun..
avukatlar içinde aynı şey söz konusu..
çok saygı değer bir hakimle yaptığım bir sohbette bana demiştiki ''avukat eğerki dosyasına hazırlıklı gelmişsse ona olan saygım büyüyor ve umutlanıyorum,eğerki hazırlıksız gelmiş ve karşımda kemküm ediyorsa çok sinirleniyorum,çünkü savunduğu bir can var ve onu umursamadığını karşımda ifade etmiş oluyor bu davranışıyla'' asliye ceza hakimi olan bu saygıdeğer hakimimiz çok iyi bir sicile ve emeklilik vaktine gelmesine rağmen hala duruşmalardan önce tüm dosyalarına çalışan ve saygılı yargılama yürüten bir hakimimizdir.
işte bir stajerken bile benle bu kadar babacan şekilde iletişim kuran hakimimiz gibi diğer hakim ve savcılarımızında önce insani eşitliğe değer vermesini isterim tabiki..
aslında onlarda çok çekiniyorlar,samimi yada iletişimci yaklaşımın onlara teklifsiz ve meslek ahlakına uymayan isteklerle gelinmesine yol açtığı için..
herkes sanırım kendine göre haklı..
ne diyelim isteyenin bir yüzü kara, umarım bu isteklerimize herkesin bir katkısı olurda en azından kötünün iyisi haline dönüşür,3-5 ken 10-15 olur hakimlerimiz,savcılarımız ve avukatlarımız...