Mesajı Okuyun
Old 12-11-2011, 00:07   #10
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Dikkat ederseniz ben de mesajımda "bir şansınız olabilir" diyerek, çekince koymuştum. Mühim olan Yargıtay'ın görüşüdür. Eski kanunda da "kesin süre" mevhumu vardı ama Yargıtay "ihtar et" diyordu.HMK konusunda uzun süre uygulamada farklılık yaşanacak, işi Yargıtay çözecek. Bir hakim "gider avansının tamamlattırılması" talebimizi "ben eski davalara HMK'yı uygulamayacağım "diyerek red ederken; diğeri daha talep olmadan re'sen 2 hafta kesin süre vererek avansın tamamlattırılmasını istemektedir. Biz de avukat olarak ne yapacağımızı şaşırdık. Aynı işveren için, farklı avukatlar farklı mahkemelerde dava açsa, farklı uygulama olmaktadır. Bu durumu müvekkillere izah edemiyoruz.

Durum böyle, harfiyen katılıyorum. Sürenin kesin olduğu açık, fakat uymamanın sonuçlarını doğurması için ihtarat aranacak mı?

Kişisel görüşüm: Yasa, kanuni kesin sürelere uyulmamasının sonuçlarını da ilgili maddelerde düzenlemiş olduğundan, 6100 sayılı HMK. döneminde ihtarat koşulunun artık olmadığı kanısındayım. Yargıtay'ın önceki uygulamayı sürdürmeyeceğini tahmin ediyorum.
Saygılar.