Mesajı Okuyun
Old 11-11-2011, 13:15   #7
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan İlhan_ERDEN
Yeni HMK uyarınca da, kesin sürenin sonuçlarının ihtar edilmemesi halinde, kesin süre verilmemiş sayılabilir mi, yoksa kanunda sürenin kesin olduğu ve uymamanın neticesi de belirtillmiş olduğundan, hakimin ayrıca sonucunu ihtar etmesi şart değil mi diye merak ediyorum. Zira uygulamada, bir mahkemede hakim, sadece " "süre" verilmesine" diyor, ihtaratı zapta geçmiyor, ancak kastettiğinin kanun gereği "kesin süre" olduğunu da sözlü olarak bildiriyor...

Dikkat ederseniz ben de mesajımda "bir şansınız olabilir" diyerek, çekince koymuştum. Mühim olan Yargıtay'ın görüşüdür. Eski kanunda da "kesin süre" mevhumu vardı ama Yargıtay "ihtar et" diyordu.HMK konusunda uzun süre uygulamada farklılık yaşanacak, işi Yargıtay çözecek. Bir hakim "gider avansının tamamlattırılması" talebimizi "ben eski davalara HMK'yı uygulamayacağım "diyerek red ederken; diğeri daha talep olmadan re'sen 2 hafta kesin süre vererek avansın tamamlattırılmasını istemektedir. Biz de avukat olarak ne yapacağımızı şaşırdık. Aynı işveren için, farklı avukatlar farklı mahkemelerde dava açsa, farklı uygulama olmaktadır. Bu durumu müvekkillere izah edemiyoruz.